Connect with us

Polska

Wiceminister rodziny pracy i polityki społecznej oddaje się do dyspozycji Elżbiety Rafalskiej

Dodano

dnia

Elżbieta Rafalska/fot. Kancelaria Sejmu/Rafał Zambrzycki
Elżbieta Rafalska/fot. Kancelaria Sejmu/Rafał Zambrzycki

Elżbieta Bojanowska, wiceminister rodziny pracy i polityki społecznej, oddała się do dyspozycji szefowej resortu, Elżbiety Rafalskiej. To ona odpowiada za projekt dotyczący zapobiegania przemocy w rodzinie, który cofnął do wnioskodawcy premier Mateusz Morawiecki.

Elżbieta Bojanowska przyznała, że ponosi pełną odpowiedzialność za treść projektu ustawy. Mowa o wyjątkowo kontrowersyjnych zapisach, które się w nim znalazły. Jeden z nich zakładał bowiem, że przemocą nie byłoby jednorazowe użycie siły wobec drugiego członka rodziny, a jedynie „powtarzające się” pobicie. Dodatkowo „Niebieska Karta” nie byłaby zakładana „z urzędu”, a za zgodą ofiary.

– Taka wersja projektu nie powinna wyjść poza mury tego resortu, ale takie zapisy nie powinny pojawić się nigdy, nawet w wersji roboczej – powiedziała Bojanowska, która przyznała, że oddaje się do dyspozycji szefowej resortu, Elżbiety Rafalskiej.

– Zawsze naszym celem była troska o rodzinę i ochrona najsłabszych jej członków – dodała.

Bojanowska przyznała, że zapis dotyczący jednorazowego pobicia był „niedopuszczalny i niezgodny” z intencjami resortu oraz całego projektu.

– Po raz kolejny chcę jednoznacznie stwierdzić, że każda osoba, której prawa bądź dobra osobiste zostały naruszone w wyniku przemocy domowej, powinna być zdefiniowana (jako ofiara – przyp. red.) i jest ofiarą – bez różnicowania, czy to działanie było jednorazowe, czy miało uporczywy czy powtarzalny charakter – powiedziała wiceminister.

Czytaj także: Mateusz Morawiecki wycofuje projekt krytykowanej ustawy o przeciwdziałaniu przemocy

Źródło:
Polsat News
Kliknij by skomentować

Komentarze

© 2018 Fundacja Sejmlog | Wszelkie prawa zastrzeżone. Fundacja Sejmlog na podstawie art. 25 ust. 1 pkt. 1 b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu www.sejmlog.pl jest zabronione. Administratorem danych osobowych jest Fundacja SejmLog z siedzibą w Warszawie /02-662/, przy ul. Świeradowskiej 47 (dalej: „Fundacja”). Każda osoba ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie danych jest dobrowolne, lecz niezbędne do umożliwienia kontaktu drogą elektroniczną.