Connect with us

Polska

Mateusz Morawiecki wycofuje projekt krytykowanej ustawy o przeciwdziałaniu przemocy

Dodano

dnia

Morawiecki Duda/fot. W. Kompała / KPRM
Morawiecki Duda/fot. W. Kompała / KPRM

Mateusz Morawiecki podjął decyzję o wycofaniu do wnioskodawców projektu ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie. Na wnioskodawcę, minister Elżbietę Rafalską, spadła fala krytyki.

Na stronie internetowej Rządowego Centrum Legislacji opublikowany został projekt ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie. Szczególne kontrowersje wzbudził jeden zawartych w nim zapisów. Zakładał on bowiem, że przemocą nie byłoby jednorazowe użycie siły wobec drugiego członka rodziny, a jedynie „powtarzające się” pobicie. Dodatkowo „Niebieska Karta” nie byłaby zakładana „z urzędu”, a za zgodą ofiary.

Krytyka, która spadła na projekt ustawy sprawiła, iż głos zabrał Mateusz Morawiecki. Premier ogłosił za pośrednictwem Twittera, że wycofuje go do wnioskodawcy w celu wyeliminowania „wątpliwych zapisów”.

– Przeciwdziałanie przemocy domowej jest priorytetem rządu Prawa i Sprawiedliwości, a polskie prawo musi być klarowne i bez cienia wątpliwości w pełni chronić ofiary. Podjąłem decyzję, że projekt ustawy wróci do wnioskodawców w celu wyeliminowania wszystkich wątpliwych zapisów – napisał szef polskiego rządu.

– Każdy akt przemocy domowej – ten „jednorazowy”, i ten powtarzający się – musi być traktowany stanowczo i jednoznacznie. Ofiary są często zastraszane, dlatego Niebieska Karta ma bronić praw osoby, której dotknęła krzywda. Ofiary przemocy muszą czuć, że państwo stoi po ich stronie – dodał premier w kolejnym wpisie.

Na ten moment projekt ustawy, którego wnioskodawcą jest Elżbieta Rafalska, został usunięty ze strony internetowej Rządowego Centrum Legislacji.

Źródło:
Twitter
Kliknij by skomentować

Komentarze

© 2018 Fundacja Sejmlog | Wszelkie prawa zastrzeżone. Fundacja Sejmlog na podstawie art. 25 ust. 1 pkt. 1 b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu www.sejmlog.pl jest zabronione. Administratorem danych osobowych jest Fundacja SejmLog z siedzibą w Warszawie /02-662/, przy ul. Świeradowskiej 47 (dalej: „Fundacja”). Każda osoba ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie danych jest dobrowolne, lecz niezbędne do umożliwienia kontaktu drogą elektroniczną.