Connect with us

Europa

Włochy: Strajk w oświacie zawieszony. Rozmowy trwały całą noc

Dodano

dnia

Fot. Larry Lamsa/ Flickr

Włoski rząd doszedł do porozumienia z nauczycielskimi związkami zawodowymi w kwestii wynagrodzenia nauczycieli oraz zwiększenia nakładów na oświatę we Włoszech. Strajk, który był zaplanowany na 17 maja, został zawieszony.

Negocjacje pomiędzy rządem a pięcioma związkami reprezentującymi nauczycieli trwały przez całą noc i zakończyły się o szóstej rano w środę. Premier Włoch Giuseppe Conte poinformował w swoich mediach społecznościowych, że udało osiągnąć kompromis.

„Oświata i badania naukowe to niezwykle ważny sektor naszego kraju i priorytet tego rządu. Wysłuchałem próśb związkowców, z którymi ostatecznie podpisałem porozumienie. Pozwoli ono na odwołanie strajku zaplanowanego na 17 maja” – oświadczył premier Włoch, cytowany przez TVN24.

Na początku kwietnia doszło do spotkania związków zawodowych z m.in. resortem finansów, lecz rozmowy zakończyły się fiaskiem – informuje TVN24.

Podwyżki dla nauczycieli

Rząd zobowiązał się do zwiększenia nakładów finansowych na włoską edukację. Pracownicy oświaty nieposiadający pełnego etatu będą mieli łatwiejszą drogę do zatrudnienia w pełnym wymiarze czasu pracy. Stopniowo będą wzrastać płace, aby zbliżyły się możliwie najszybciej do średnich pensji nauczycieli w innych krajach europejskich. Kolejnym postulatem jest podniesienie liczby osób zatrudnionych na uczelniach wyższych oraz przekazanie większych pieniędzy na rozwój badań naukowych.

Włoski nauczyciel rozpoczynający swoją ścieżkę rozwoju zarabia średnio około 2400 dolarów brutto.

 

 

Źródło:
OECD, TVN24, PolsatNews, Twitter i Facebook
Kliknij by skomentować

Komentarze

© 2018 Fundacja Sejmlog | Wszelkie prawa zastrzeżone. Fundacja Sejmlog na podstawie art. 25 ust. 1 pkt. 1 b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu www.sejmlog.pl jest zabronione. Administratorem danych osobowych jest Fundacja SejmLog z siedzibą w Warszawie /02-662/, przy ul. Świeradowskiej 47 (dalej: „Fundacja”). Każda osoba ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie danych jest dobrowolne, lecz niezbędne do umożliwienia kontaktu drogą elektroniczną.