Connect with us

Europa i Świat

Zamieszanie wokół niemieckiego Trybunału Konstytucyjnego. „Największe partie dogadywały się najczęściej po cichu”

Dodano

dnia

Niemiecki Trybunał Konstytucyjny/fot. Hilarmont/CC BY-SA 3.0/Wikimedia Commons
Niemiecki Trybunał Konstytucyjny/fot. Hilarmont/CC BY-SA 3.0/Wikimedia Commons

Dzisiejszy „Der Spiegel” informuje o rywalizacji w niemieckim Trybunale Konstytucyjnym, gdzie niedługo zwolni się miejsce przewodniczącego jednej z dwóch izb senatu TK. Do tej pory taką nominację uzgadniały „po cichu” największe partie – CDU/CSU i SPD, ale teraz głos w sprawie chcą mieć także przedstawiciele Zielonych i FDP.

„Wybór sędziów Trybunału Konstytucyjnego był zawsze trudnym przedsięwzięciem.  Obie największe partie dogadywały się najczęściej po cichu między sobą w Bundestagu i Bundesracie. Obecnie mają jednak zbyt mało głosów. Zieloni i FDP mogą współdecydować (o nominacji). Mniejsze partie nie chcą ograniczać się do przyklepywania propozycji innych, lecz chcą nominować własnych ludzi”

– czytamy.

 

Niemiecki Trybunał Konstytucyjny. Jak to wygląda?

W Niemczech Trybunał Konstytucyjny złożony jest z dwóch izb liczących po osiem osób. Pierwszą izbą Senatu kieruje członek CDU a orzeka po trzech kandydatów – CDU, SPD i po jednym przedstawicielu FDP oraz Zielonych, drugą izbą – przedstawiciel proponowany przez SPD, pełniący jednocześnie funkcję całego TK a orzeka po czterech sędziów nominowanych przez SPD oraz CDU/CSU.

Obsadzenie stanowisk w Trybunale Konstytucyjnym jest więc zależne od porozumienia partii.

Źródło:
dw.com

© 2018 Fundacja Sejmlog | Wszelkie prawa zastrzeżone. Fundacja Sejmlog na podstawie art. 25 ust. 1 pkt. 1 b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu www.sejmlog.pl jest zabronione. Administratorem danych osobowych jest Fundacja SejmLog z siedzibą w Warszawie /02-662/, przy ul. Świeradowskiej 47 (dalej: „Fundacja”). Każda osoba ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie danych jest dobrowolne, lecz niezbędne do umożliwienia kontaktu drogą elektroniczną.