Connect with us

Europa

Zuzana Čaputová wygrywa pierwszą turę wyborów na Słowacji

Dodano

dnia

Zuzana Caputova/Fot. Ivodo/CC BY-SA 4.0/Wikimedia Commons
Zuzana Caputova/Fot. Ivodo/CC BY-SA 4.0/Wikimedia Commons

Zuzana Čaputová wygrała pierwszą turę wyborów prezydenckich w Słowacji. Kandydatka uzyskała 40,57 proc. głosów i w drugiej turze zmierzy się z Marošem Šefčovičiem, który uzyskał poparcie 18,66 proc. wyborców.

Słowacy w karcie do głosowania mieli do wyboru jedenaście nazwisk. Frekwencja wyniosła 48,74 proc.  kandydatów ubiegających się o urząd prezydenta kraju. Drugą turę wyborów zaplanowano na 30 marca.

Liberalna prawniczka popierająca związki homoseksualne

Zuzana Čaputová ma 46 lat i pochodzi z niewielkiej miejscowości pod Bratysławą. Wynik uzyskany w pierwszej turze wyborów daje nadzieję na to, że będzie pierwszą w historii Słowacji kobietą na stanowisku prezydenta kraju.

Zwyciężczyni pierwszej tury jest wiceprzewodniczącą pozaparlamentarnej partii Postępowa Słowacja. Utrzymuje bliskie stosunki z organizacjami proobywatelskimi i aktywnie wspiera ochronę przyrody. W kampanii wyborczej poruszała kwestie związane z prawami osób LGBT. Otwarcie popiera związki homoseksualne. Jej głównym postulatem była walka z korupcją.

Źródło:
dennikn.sk, TVN24, pch24.pl, rp.pl
Kliknij by skomentować

Komentarze

© 2018 Fundacja Sejmlog | Wszelkie prawa zastrzeżone. Fundacja Sejmlog na podstawie art. 25 ust. 1 pkt. 1 b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu www.sejmlog.pl jest zabronione. Administratorem danych osobowych jest Fundacja SejmLog z siedzibą w Warszawie /02-662/, przy ul. Świeradowskiej 47 (dalej: „Fundacja”). Każda osoba ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie danych jest dobrowolne, lecz niezbędne do umożliwienia kontaktu drogą elektroniczną.