Connect with us

Polska

Andrzej Duda na szczycie państw Europy Południowo-Wschodniej

Dodano

dnia

Andrzej Duda/Fot. Łukasz Błasikiewicz/Kancelaria Sejmu RP/CC BY 2.0/Flickr
Andrzej Duda/Fot. Łukasz Błasikiewicz/Kancelaria Sejmu RP/CC BY 2.0/Flickr

„Integracja Europy Południowo-Wschodniej z Unią Europejską jest konieczna i bardzo potrzebna obu stronom” – podkreślił w Tiranie Prezydent. Andrzej Duda uczestniczy, jako gość specjalny, w szczycie państw Europy Południowo-Wschodniej.

„Polska jest żywotnie zainteresowana przyszłością Bałkanów Zachodnich. W naszej opinii bez stabilnej i zintegrowanej Europy Południowo-Wschodniej nie będzie stabilnej Europy. Dlatego też Polska tak mocno włącza się we wszystkie działania prowadzące do osiągnięcia tego celu. Stąd moja obecność w Tiranie, stąd też nasze zaangażowanie w komplementarny format Procesu Berlińskiego. W ramach naszego tegorocznego przewodnictwa w tym formacie, już w lipcu spotkamy się na szczycie w Poznaniu – mieście o ponad 1000-letniej historii oraz dużym znaczeniu dla integracji wielu kultur. Podejmujemy te wysiłki, gdyż jestem głęboko przekonany, że Polska i region Europy Środkowej powinny odegrać kluczową rolę w procesach integracyjnych, zarówno ze strukturami Unii Europejskiej, jak i NATO” – mówił Andrzej Duda podczas swojego wystąpienia.

„Dlatego pragnę przekazać naszym bałkańskim przyjaciołom, że doskonale rozumiem wasze wysiłki i pragnienia, podzielam cele i doceniam wszystko, co dotychczas zrobiliście na drodze do zjednoczonej Europy” – dodał prezydent.

„Zapewniam także o naszej gotowości do niesienia pomocy, a także dzielenia się doświadczeniem przeprowadzania reform ustrojowych oraz pełnej implementacji unijnego prawa i standardów. Jestem przekonany, że Polska może być dla wielu krajów inspiracją oraz dowodem na to, że da się pokonać nawet najtrudniejsze wyzwania, niezależnie od ciężkiej i bolesnej historii, będąc cały czas na drodze do zjednoczonej Europy. Jednocześnie nie zamierzamy być waszymi mentorami, którzy z wyższością wskazują jedynie słuszną drogę do osiągnięcia europejskiej integracji” – podkreślił.

„Uważam, że integracja Europy Południowo-Wschodniej z Unią Europejską jest konieczna i bardzo potrzebna obu stronom. Krótko mówiąc: zjednoczona Europa potrzebuje krajów Europy Południowo-Wschodniej, a kraje Europy Południowo-Wschodniej potrzebują zjednoczonej Europy” – oświadczył Andrzej Duda.

„Jestem przekonany, że o przyszłości Bałkanów rozstrzygać będzie powodzenie 3 rodzajów transformacji: gospodarczej, instytucjonalnej i bezpieczeństwa. Wierzę, że celem Bałkanów i całej Unii Europejskiej są ekonomiczna zasobność, jakość i odporność instytucji państwowych oraz stabilność poziomu bezpieczeństwa w tej części Europy” – stwierdził prezydent.

Czytaj więcej W TYM MIEJSCU.

Nie zamierzamy być adwokatem jakiegokolwiek z ugrupowań. Nie zamierzamy tworzyć własnej rzeczywistości, nie zamierzamy manipulować, czy ukrywać jakichkolwiek faktów. Pragniemy przekazywać sprawdzoną, rzetelną i autentyczną wiedzę, dzięki której samodzielnie wyrobisz sobie opinię na dany temat.

Kliknij by skomentować

Komentarze

© 2018 Fundacja Sejmlog | Wszelkie prawa zastrzeżone. Fundacja Sejmlog na podstawie art. 25 ust. 1 pkt. 1 b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu www.sejmlog.pl jest zabronione. Administratorem danych osobowych jest Fundacja SejmLog z siedzibą w Warszawie /02-662/, przy ul. Świeradowskiej 47 (dalej: „Fundacja”). Każda osoba ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie danych jest dobrowolne, lecz niezbędne do umożliwienia kontaktu drogą elektroniczną.