Connect with us

Polska

Andrzej Duda podpisał ustawę o rozszerzeniu programu 500+

Dodano

dnia

Andrzej Duda/Fot. Łukasz Błasikiewicz/Kancelaria Sejmu RP/CC BY 2.0/Flickr
Andrzej Duda/Fot. Łukasz Błasikiewicz/Kancelaria Sejmu RP/CC BY 2.0/Flickr

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o rozszerzeniu programu 500+. Zakłada on przyznanie państwowej dotacji także na pierwsze dziecko w rodzinie.

„Bardzo dziękuję Pani Premier, Pani Minister, Pani Marszałek, Panu Marszałkowi, Pani Przewodniczącej, Panu Senatorowi, za ten urodzinowy prezent – za tę ustawę, którą mogłem dzisiaj podpisać. Ona przybliża nas niewątpliwie do realizacji właśnie tego celu, który ja kiedyś sobie postawiłem, i który staram się realizować. Dziękuję, że mogłem ją dzisiaj podpisać przyjętą, uchwaloną, że kolejne pieniądze budżetowe trafią bezpośrednio do polskich rodzin wychowujących dzieci. Ta ustawa to rozszerzenie słynnego, świetnie sprawdzającego się programu 500 plus, zniesienie progów dochodowych. Teraz „500 plus” będzie się zaczynało od pierwszego dziecka, a więc każda rodzina wychowująca dziecko, wychowująca dzieci, to wsparcie ze strony państwa otrzyma. I to jest, proszę Państwa, niezwykle ważne” – powiedział Andrzej Duda podczas konferencji prasowej.

„Cieszę się, bo absolutna znakomita większość polskich rodzin dobrze wykorzystuje te środki z programu 500 plus. Dzieci mają dodatkowe zajęcia, dodatkowe lekcje, jeżeli trzeba, mogą wyjeżdżać na wakacje, co w wielu domach było dawniej niemożliwe. Dzisiaj to wszystko się dzieje. Cieszę się, że pieniądze otrzyma w tej chwili młoda rodzina, która jest na starcie. To także jest bardzo istotne, że już przy pierwszym dziecku to wsparcie ze strony państwa otrzymają. Że będzie może łatwiej podjąć tę decyzję o tym, żeby to dziecko mieć. Że państwo bierze na siebie też część tej wielkiej odpowiedzialności za wychowanie dzieci, tego wielkiego dzieła, które realizują rodzice, a które dla państwa jest tak ogromnie istotne. Cieszę się, że to będzie tak realizowane” – dodał.

Zgodnie ze zmianami, świadczenie w ramach programu „Rodzina 500 plus” będzie przysługiwało również na pierwsze dziecko w rodzinie, bez względu na dochód. Ponadto ustawa obejmuje wsparciem dzieci przebywające w domach pomocy społecznej oraz w instytucjonalnych formach pieczy zastępczej.

Wnioski o przyznanie wsparcia na nowych zasadach, czyli bez kryterium dochodowego, będzie można składać w dwóch formach: w wersji papierowej – od 1 sierpnia 2019 r., a w wersji elektronicznej – od 1 lipca 2019 r.

Nie zamierzamy być adwokatem jakiegokolwiek z ugrupowań. Nie zamierzamy tworzyć własnej rzeczywistości, nie zamierzamy manipulować, czy ukrywać jakichkolwiek faktów. Pragniemy przekazywać sprawdzoną, rzetelną i autentyczną wiedzę, dzięki której samodzielnie wyrobisz sobie opinię na dany temat.

Kliknij by skomentować

Komentarze

© 2018 Fundacja Sejmlog | Wszelkie prawa zastrzeżone. Fundacja Sejmlog na podstawie art. 25 ust. 1 pkt. 1 b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu www.sejmlog.pl jest zabronione. Administratorem danych osobowych jest Fundacja SejmLog z siedzibą w Warszawie /02-662/, przy ul. Świeradowskiej 47 (dalej: „Fundacja”). Każda osoba ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie danych jest dobrowolne, lecz niezbędne do umożliwienia kontaktu drogą elektroniczną.