Connect with us

Polska

Małgorzata Gersdorf otrzyma niemiecką nagrodę. „Za wzorową niezłomność”

Paweł Jaworski

Dodano

dnia

małgorzata gersdorf
Małgorzata Gersdorf/fot. Platforma Obywatelska/Flickr/CC BY-SA 2.0

Jak informuje „Deutche Welle” pierwsza Prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf otrzyma nagrodę im. Theodora Heussa, byłego prezydenta Niemiec i polityka partii FDP.

W oświadczeniu czytamy, że prof. Małgorzata Gersdorf otrzymuje nagrodę w uznaniu „wzorowej niezłomności, jednoznacznej postawie i odwagi cywilnej, z którą broniła nieodzownych warunków demokracji”.

Fundacja Theodora Heussa, która przyznaje tę nagrodę zdecydowała, że wobec „czystki emerytalnej i reformy wymiaru sprawiedliwości w Polsce” prezes Sądu Najwyższego odmówiła przejścia na wcześniejszą emeryturę. Jak przypomina „Deutsche Welle”, zdaniem Małgorzaty Gersdorf prowadzone przez Prawo i Sprawiedliwość zmiany w systemie sądownictwa są niezgodne z Konstytucją.

Małgorzata Gersdorf wyróżniona za sprzeciw wobec sytuacji

Nagroda im. Theodora Heussa jest przyznawana osobom, które „umacniają obywatelskie zaangażowanie i pokazują demokrację jako formę życia”. W ramach wyróżnienia nie jest przyznawana gratyfikacja finansowa.

„Z godną podziwu oczywistością sprzeciwiła się rozwojowi sytuacji w Polsce”

– oceniła przewodnicząca kuratorium fundacji.

Źródło:
Deutche Welle
Kliknij by skomentować

Komentarze

© 2018 Fundacja Sejmlog | Wszelkie prawa zastrzeżone. Fundacja Sejmlog na podstawie art. 25 ust. 1 pkt. 1 b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu www.sejmlog.pl jest zabronione. Administratorem danych osobowych jest Fundacja SejmLog z siedzibą w Warszawie /02-662/, przy ul. Świeradowskiej 47 (dalej: „Fundacja”). Każda osoba ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie danych jest dobrowolne, lecz niezbędne do umożliwienia kontaktu drogą elektroniczną.