Connect with us

Polska

Małgorzata Wassermann: Tusk ze swojego wezwania przed sąd robi show. Chce pokazać siebie jako męczennika

Dodano

dnia

Wikimedia/Sejm RP/Rafał Zambrzycki

Małgorzata Wassermann, posłanka Prawa i Sprawiedliwości oraz przewodnicząca komisji śledczej ds. Amber Gold, odniosła się do słów Donalda Tuska, który zapowiedział, iż stawi się w poniedziałek w sądzie. Na miejscu szef Rady Europejskiej ma zeznawać w charakterze świadka ws. śledztwa dotyczącego katastrofy smoleńskiej.

Zdaniem Wassermann, Tusk robi z wezwania przed sąd „polityczne show”, chcąc przy tym ustawić się w roli „męczennika”. „Donald Tusk ze swojego wezwania przed sąd czy organy ścigania robi polityczny show i chce pokazać siebie jako męczennika. Podejmował decyzje, jak dzisiaj wiemy – często sprzeczne z prawem i bez akceptacji rady ministrów. Jest więc jasne, że będzie za to odpowiadał i nie ma w tym nic nadzwyczajnego” – powiedziała posłanka PiS w rozmowie z wpolityce.pl.

„Ja bardzo dobrze pamiętam, jak Donald Tusk przy każdej okazji w kontekście Smoleńska powtarzał, że on za wszystko bierze odpowiedzialność. Oczekuję więc, że zostanie z tego rozliczony” – dodała.

Tusk wezwany do sądu

Sprawa, w której będzie zeznawał Donald Tusk została wytoczona przez rodziny osób, które zginęły w katastrofie smoleńskiej. Wśród nich znaleźli się bliscy: Anny Walentynowicz, Bożeny Mamontowicz-Łojek, Janusza Kochanowskiego, Andrzeja Przewoźnika, Władysława Stasiaka, Sławomira Skrzypka i Zbigniewa Wassermanna.

Oskarżenia spadły na: Tomasza Arabskiego, który w czasie rządów Donalda Tuska pełnił funkcję szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów; dwoje jej pracowników: Monikę B. i Mirosława K. oraz dwoje pracowników ambasady RP w stolicy Rosji, Moskwie (chodzi o Grzegorza C. i Justynę G.).

Arabskiemu zarzuca się m.in. „niedopełnienie obowiązków w zakresie nadzoru i koordynacji nad zapewnieniem specjalnego transportu wojskowego dla prezydenta RP” oraz „niepoinformowanie uprawnionych służb o znanym mu statusie tego terenu, podczas gdy status lotniska miał istotne znaczenie dla bezpieczeństwa lotu i zakresu obowiązków służb”. Oskarżonym grozi do trzech lat więzienia.

Podczas środowej konferencji prasowej Tusk zapewnił, że stawi się w sądzie (rozprawę wyznaczono na 23 kwietnia). „Tak, oczywiście. Wzywa mnie na świadka w sprawie. Tak, jak każdy obywatel, i ja mam ten obowiązek” – powiedział szef Rady Europejskiej.

 

Nie zamierzamy być adwokatem jakiegokolwiek z ugrupowań. Nie zamierzamy tworzyć własnej rzeczywistości, nie zamierzamy manipulować, czy ukrywać jakichkolwiek faktów. Pragniemy przekazywać sprawdzoną, rzetelną i autentyczną wiedzę, dzięki której samodzielnie wyrobisz sobie opinię na dany temat.

© 2018 Fundacja Sejmlog | Wszelkie prawa zastrzeżone. Fundacja Sejmlog na podstawie art. 25 ust. 1 pkt. 1 b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu www.sejmlog.pl jest zabronione. Administratorem danych osobowych jest Fundacja SejmLog z siedzibą w Warszawie /02-662/, przy ul. Świeradowskiej 47 (dalej: „Fundacja”). Każda osoba ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie danych jest dobrowolne, lecz niezbędne do umożliwienia kontaktu drogą elektroniczną.