Connect with us

Europa

Norwegia uznała polskiego konsula Sławomira Kowalskiego za persona non grata

Dodano

dnia

FOT. K. SIEMION-BIELSKA/MSZ

Władze norweskie uznały konsula Sławomira Kowalskiego za persona non grata, co uniemożliwia mu dalsze wykonywanie funkcji – poinformował w poniedziałek wiceszef MSZ Szymon Szynkowski vel Sęk. Wiceminister zapowiedział zastosowanie retorsji.

Rzeczniczka ministerstwa spraw zagranicznych Norwegii Kristin Enstad przekazała informację norweskiej agencji NTB, że powodem tej decyzji było osobiste zachowanie konsula, które jest niezgodne z rolą i statusem dyplomaty. Według resortu spraw zagranicznych na polskiego konsula wielokrotnie zgłaszane były skargi dotyczące publicznych gróźb i częściowo przemocy wobec funkcjonariuszy. Ponadto, przedstawiciel dyplomatyczny miał też odmawiać wykonania poleceń policji.

Rzeczniczka podkreśliła, że norweskie MSZ  pod koniec stycznia wezwało polską dyplomację do odwołania Sławomira Kowalskiego.

– Ta prośba nie została jednak spełniona przez Polskę, co spowodowało, że polski dyplomata straci w Norwegii przywileje oraz status nietykalności

– dodała rzeczniczka.

Norweskie MSZ w informacji dla tamtejszych mediów zaznaczyło, że wydalenie polskiego konsula nie będzie miało wpływu na relacje obu państw.

Polski MSZ zastosował działanie wzajemne

„Władze norweskie uznały konsula S. Kowalskiego za persona non grata, co uniemożliwia mu dalsze wykonywanie funkcji. To decyzja skrajnie nieuzasadniona. Jedyną możliwą decyzją w tej sytuacji jest działanie wzajemne, co zostanie zrealizowane w trybie natychmiastowym” – napisał na Twitterze wiceminister Szymon Szynkowski vel Sęk, który odpowiada w resorcie dyplomacji m.in. za sprawy polonijne.

Po niespełna dwóch godzinach wiceszef Ministerstwa Spraw Zagranicznych oświadczył, że w odpowiedzi na działania władz Norwegii wobec konsula Sławomira Kowalskiego polski MSZ zastosował identyczne rozwiązanie wobec członka personelu dyplomatycznego Ambasady Królestwa Norwegii w Warszawie wykonującego funkcje konsularne.

 

Pod koniec stycznia, szef polskiej dyplomacji Jacek Czaputowicz poinformował, że polskie władze już wcześniej podjęły decyzję, iż konsul pozostanie na stanowisku do końca kadencji, czyli do końca czerwca bieżącego roku.

– Potwierdziłem to w piśmie do konsula. Jest on tam już ponad pięć lat. Jego następca przygotowuje się do wyjazdu. Jest to dobra osoba, która zna język norweski i przejmie obowiązki

– powiedział minister.

Zaznaczył, że Polska ocenia pracę Sławomira Kowalskiego za pozytywną i nie uważa, że zarzuty wobec niego są uzasadnione.

Członek norweskiego personelu dyplomatycznego ma 7 dni na opuszczenie kraju.

Sławomir Kowalski „Konsulem Roku”

W 2016 roku Sławomir Kowalski jako kierownik wydziału konsularnego w ambasadzie RP w Oslo został „Konsulem Roku” w konkursie organizowanym przez polskie ministerstwo spraw zagranicznych. Uzasadnieniem tego wyróżnienia było jego „adekwatne działania i umiejętną współpracę ze stroną norweską w sprawach małoletnich obywateli polskich, znajdujących się pod opieką miejscowych służb socjalnych”.

Głośno zrobiło się o polskim konsulu Sławomirze Kowalskim z racji filmu krążącego po sieci w ramach akcji #MuremzaKonsulem. Kilka miesięcy temu, polski dyplomata wraz z matką  chciał odbyć spotkanie z jej czwórką dzieci, które zostały odebrane polskim rodzicom przez norweski Urząd ds. Ochrony Dzieci tzw. Barnevernet. Urzędnicy twierdzą, że konsul wykazywał się agresywnością w swoich zachowaniach, przez co wezwano policję. Ta z kolei po krótkiej rozmowie z konsulem nakazała mu opuszczenie urzędu. Konsul zaznaczył, że podlega ochronie immunitetu dyplomatycznego, jednak próby rozmowy z funkcjonariuszami okazały się nieskuteczne.

Film został opublikowany przez organizację OrdoIuris.

Źródło:
Twitter, Wirtualna Polska, TVN24, Polskie Radio
Kliknij by skomentować

Komentarze

© 2018 Fundacja Sejmlog | Wszelkie prawa zastrzeżone. Fundacja Sejmlog na podstawie art. 25 ust. 1 pkt. 1 b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu www.sejmlog.pl jest zabronione. Administratorem danych osobowych jest Fundacja SejmLog z siedzibą w Warszawie /02-662/, przy ul. Świeradowskiej 47 (dalej: „Fundacja”). Każda osoba ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie danych jest dobrowolne, lecz niezbędne do umożliwienia kontaktu drogą elektroniczną.