Connect with us

Europa i Świat

Pompeo w Jerozolimie. Deklaruje dalszą walkę na rzecz zwalczania antysemityzmu

Dodano

dnia

Fot. Gage Skidmore/ Wikimedia

Sekretarz Stanów Zjednoczonych Mike Pompeo spotkał się w środę z premierem Izraela Benjaminem Netanjahu w Jerozolimie. Tematem spotkania była kwestia Wzgórza Golan, poparcie działań Izraela wobec Iranu i zapewnienie o sojuszu amerykańsko-izraelskim.

Mike Pompeo wraz z Benjaminem Netanjahu zaapelowali do społeczności międzynarodowej o uznanie Wzgórza Golan pod jurysdykcją Izraela. Wzgórze Golan zostało wcielone do Izraela w 1981 roku, lecz Rada Bezpieczeństwa ONZ nie zaaprobowała tej decyzji. Z tego powodu teren ten jest kwestią sporną, gdzie roszczą sobie prawa zarówno Syria, jak i Liban. Władze Izraela są przeciwne wycofaniu się z tych terenów, uważając je za punkt strategiczny dla bezpieczeństwa państwa.

Sekretarz stanu powiedział także, że jego wizyta w Jerozolimie oraz udział w szczycie trójstronnym pomiędzy Izraelem, Gracją i Cyprem jest częścią wysiłków USA na rzecz budowania regionalnych sojuszy.

Zapewnił, że Izrael nie ma lepszego przyjaciela niż Stany Zjednoczone oraz społeczność izraelska „może być pewna, iż prezydent Donald Trump zechce utrzymać bliskie relacje”. Dodał też, że administracja rządowa USA jest zaangażowana w zwalczanie antysemityzmu z racji obecności tego zjawiska na uniwersytetach, dyplomacji oraz w szeroko pojętej polityce.

Wizyta Pompeo w Izraelu w trakcie kampanii wyborczej

Wizyta sekretarza stanu USA w Jerozolimie zbiegła się z trwającą kampanią wyborczą w Izraelu. W samym Izraelu odbierane jest to jako udzielenie poparcia dla dotychczasowego premiera Benjamina Netanjahu.

Przywódca Izraela odwiedzi Waszyngton w przyszłym tygodniu, gdzie spotka się z Donaldem Trumpem.

Mike Pompeo odbywa kilkudniową wizytę na Bliskim Wschodzie. Pierwszym przystankiem był Kuwejt, gdzie wezwał do rozwiązania kryzysu w Zatoce Perskiej między Katarem a pozostałymi państwami arabskimi. W środę odbył wizytę w Izraelu, a następnym miejscem, jaki odwiedzi szef dyplomacji USA, będzie Liban.

W środę odbył się szczyt trójstronny pomiędzy Izraelem, Grecją i Cyprem. Głównym tematem rozmów był rurociąg EastMed prowadzący m.in. z Cypru do Izraela, Grecji i dalej do Europy.

Źródło:
The Jerusalem Post, Al Jazeera
Kliknij by skomentować

Komentarze

© 2018 Fundacja Sejmlog | Wszelkie prawa zastrzeżone. Fundacja Sejmlog na podstawie art. 25 ust. 1 pkt. 1 b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu www.sejmlog.pl jest zabronione. Administratorem danych osobowych jest Fundacja SejmLog z siedzibą w Warszawie /02-662/, przy ul. Świeradowskiej 47 (dalej: „Fundacja”). Każda osoba ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie danych jest dobrowolne, lecz niezbędne do umożliwienia kontaktu drogą elektroniczną.