Connect with us

Polska

Prezydenci Polski i Izraela na Marszu Żywych. „Żądamy, aby Polska podchodziła odpowiedzialnie do badania prawdy o Holokauście”

SejmLog

Dodano

dnia

Facebook/Kancelaria Prezydenta

Prezydenci Polski i Izraela wygłosili w Auschwitz swoje przemówienia. Andrzej Duda i Re’uwen Riwlin przybyli na miejsce, w którym znajdował się niemiecki obóz zagłady, by wspólnie wziąć udział w Marszu Żywych.

Spotykamy się na Marszu Żywych, po to, aby dać świadectwo pamięci o Zagładzie narodu żydowskiego. Ale zarazem, aby po raz trzydziesty powiedzieć światu stąd właśnie, z tego miejsca, gdzie doszło do tej straszliwej tragedii, żeby powiedzieć „nigdy więcej”. Żeby powiedzieć, czy wręcz krzyknąć, „popatrzcie, do czego może prowadzić antysemityzm, ksenofobia, rasizm!” – mówił Duda w trakcie swojego wystąpienia.

Prezydent nazwał Holokaust „jednym z najtragiczniejszych zdarzeń jakie miały miejsce w historii Polski, która liczy sobie 1052 lata. Od Chrztu Polski, bo tak ją datujemy”. Wspomniał również, że przez wiele lat Polacy i Żydzi żyli obok siebie na jednej ziemi. „Gdzie tak wielu Żydów było obywatelami Rzeczypospolitej, gdzie tak wielu Żydów przez te stulecia oddało życie za Polskę i za polskość, za to żeby Polska mogła być. Ich groby rozsiane są po całym terenie naszego kraju – nie dlatego, ze ktoś ich zamordował, ale dlatego, że walczyli, by Polska mogła istnieć, by mogła być ich Ojczyzną. Te trzy miliony Polaków narodowości żydowskiej zostało zamordowanych przez nazistowskich Niemców. Chcę z całą mocą powiedzieć: zawsze będziemy o nich pamiętali” – oświadczył.

W dalszej części swojego wystąpienia Duda odniósł się do kontrowersji związanych z ustawą o Instytucie Pamięci Narodowej. Prezydent podkreślił, że wbrew temu, co się mówi, Polacy zawsze chcieli bronić prawdy historycznej. „Ja jako polski prezydent chce tej prawdy bronić z całą mocą, również w tych fragmentach, które są trudne dla Polaków” – powiedział i dodał, że w historii naszego kraju zdarzały się także momenty, za które powinniśmy się wstydzić. „Nie boję się o tym mówić. Ale były i zachowania chwalebne” – powiedział.

Riwlin: Polska stała się największym na świecie cmentarzem żydowskim

Re’uwen Riwlin, prezydent Izraela, który zabrał głos po Andrzeju Dudzie, stwierdził, że „Polska stała się największym na świecie cmentarzem żydowskim” i dodał, że nie można wymazać tak bogatej historii.

Riwlin zauważył jednak, że ta historia była również bolesna. „Izrael śledzi z bliska to co się dzieje tutaj. Mamy pełen szacunek tego rachunku sumienia, który społeczeństwo polskie zrobiło. Ale żądamy, aby Polska podchodziła odpowiedzialnie do badania prawdy o Holokauście” – powiedział.

Marsz Żywych

Marsz Żywych to przede wszystkim przedsięwzięcie edukacyjne od 1996 organizowane co roku przez izraelskie ministerstwo oświaty na terenie obozu koncentracyjnego w Auschwitz. Odbywa się w Dzień Pamięci Ofiar Zagłady.

Uczestnictwo w Marszu ma dawać świadectwo pamięci osób pomordowanych przez nazistowskich Niemców w trakcie II wojny światowej. Ma być również manifestacją przywiązania do takich wartości, jak: godność i równość wszystkich ludzi, tolerancja, prawo każdego człowieka do życia w pokoju.

Źródło:
TVN24, Kancelaria Prezydenta/Facebook, Wikipedia

Nie zamierzamy być adwokatem jakiegokolwiek z ugrupowań. Nie zamierzamy tworzyć własnej rzeczywistości, nie zamierzamy manipulować, czy ukrywać jakichkolwiek faktów. Pragniemy przekazywać sprawdzoną, rzetelną i autentyczną wiedzę, dzięki której samodzielnie wyrobisz sobie opinię na dany temat.

© 2018 Fundacja Sejmlog | Wszelkie prawa zastrzeżone. Fundacja Sejmlog na podstawie art. 25 ust. 1 pkt. 1 b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu www.sejmlog.pl jest zabronione. Administratorem danych osobowych jest Fundacja SejmLog z siedzibą w Warszawie /02-662/, przy ul. Świeradowskiej 47 (dalej: „Fundacja”). Każda osoba ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie danych jest dobrowolne, lecz niezbędne do umożliwienia kontaktu drogą elektroniczną.