Connect with us

Europa i Świat

Prezydent Kazachstanu Nursułtan Nazarbajew podał się do dymisji

Dodano

dnia

Fot. Kancelaria Premiera/ Flickr

Prezydent Kazachstanu Nursułtan Nazarbajew poinformował w wystąpieniu telewizyjnym, że podaje się do dymisji. 79-letni polityk sprawował ten urząd od 1991 roku.

W trakcie wystąpienia prezydent podpisał dokument, który przewiduje, że z dniem 20 marca 2019 roku Nazarbajew ustępuje z urzędu prezydenta państwa. Nie podano przyczyny podjęcia tej decyzji.

– Podjąłem niełatwą decyzję o zakończeniu sprawowania urzędu prezydenta Republiki Kazachstanu

– oświadczył Nazarbajew w telewizyjnym orędziu.

– W tym roku mija 30 lat, od kiedy sprawuję najwyższy urząd naszego kraju. Byłem wielce zaszczycony przez mój wielki naród, który dał mi możliwość bycia pierwszym prezydentem niepodległego Kazachstanu

– dodał.

Ustępujący prezydent poinformował, że do czasu wyborów obowiązki głowy państwa przejmie przewodniczący Senatu Kasym-Żomart Tokajew. Nazarbajew zapewni sobie większość swoich wpływów, ponieważ dalej pozostanie przewodniczącym partii rządzącej. Otrzyma on także formalny tytuł „Lidera Narodu”.

Nazarbajew podkreślił, że jako przewodniczący rady bezpieczeństwa zachowa „główne uprawnienia do określenia polityki wewnętrznej i zewnętrznej państwa”.

Zapowiedź sensacji

W ciągu ostatnich kilku miesięcy pojawiły się spekulacje na temat zbliżającej się rezygnacji Nazarbajewa. Doniesienia nasiliły się w momencie, gdy formalnie zwrócił się do Trybunału Konstytucyjnego z wyjaśnieniem procesu rezygnacji prezydenta. Trybunał przyznał, że prezydent ma prawo do rezygnacji z piastowania urzędu.

Urodzony w 1940 roku Nursułtan Nazarbajew został pierwszym sekretarzem KC Komunistycznej Partii Kazachskiej SRR w 1989 roku i sprawował tę funkcję do grudnia 1991 roku. Od 16 grudnia 1991 do 20 marca 2019 roku był prezydentem Kazachstanu.

Źródło:
Onet, BBC.com
Kliknij by skomentować

Komentarze

© 2018 Fundacja Sejmlog | Wszelkie prawa zastrzeżone. Fundacja Sejmlog na podstawie art. 25 ust. 1 pkt. 1 b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu www.sejmlog.pl jest zabronione. Administratorem danych osobowych jest Fundacja SejmLog z siedzibą w Warszawie /02-662/, przy ul. Świeradowskiej 47 (dalej: „Fundacja”). Każda osoba ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie danych jest dobrowolne, lecz niezbędne do umożliwienia kontaktu drogą elektroniczną.