Connect with us

Europa i Świat

Stolica Kazachstanu ma nową nazwę

Damian Fiet

Dodano

dnia

Fot. Ken and Nyetta/Wikimedia

Parlament Kazachstanu jednomyślnie przyjął w środę uchwałę o zmianie nazwy stolicy kraju z Astany na Nursułtan. Nową nazwę ustanowiono na cześć ustępującego prezydenta Kazachstanu Nursułtana Nazarbajewa. Ponadto nadano mu tytuł Ojca Narodu.

Nowy prezydent Kazachstanu Kasym-Żomart Tokajew, który oficjalnie objął urząd głowy państwa po niespełna 30 latach rządów Nazarbajewa, zaproponował zmianę nazwy stolicy. Gest ten miał być docenieniem wkładu, jaki włożył Nursułtan Nazarbajew w rozwój państwa.

W środę ustawę o zmianie nazwy stolicy jednomyślnie przyjął parlament. Aby zmienić nazwę miasta, konieczne było wprowadzenie poprawek do konstytucji. Decyzję tę skierowano do rozpatrzenia przez parlament bez poddania go pod referendum. Odpowiednik polskiego Trybunału Konstytucyjnego zatwierdził projekt ustawy, a przedstawiciele sejmu i senatu przyjęli go w dwóch czytaniach.

Czytaj także: Prezydent Kazachstanu Nursułtan Nazarbajew podał się do dymisji

Liczne odznaczenia dla Nazarbajewa

Obecny prezydent Kazachstanu zapowiedział, że ustępująca głowa państwa zostanie należycie uhonorowana. Przyznano mu tytuł Bohatera Narodowego, tytuł Ojca Narodu i honorowego członka Senatu.

Tokajew zaznaczył też, że opinie byłego już prezydenta Nazarbajewa będą dalej istotne w procesie podejmowania decyzji politycznych.

19 marca 2019 roku Nursułtan Nazarbajew, który piastował urząd prezydenta Kazachstanu od 1991 roku, podał się do dymisji.

Źródło:
TVN24
Kliknij by skomentować

Komentarze

Najnowsze komentarze

WESPRZYJ NAS

© 2018 Fundacja Sejmlog | Wszelkie prawa zastrzeżone. Fundacja Sejmlog na podstawie art. 25 ust. 1 pkt. 1 b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu www.sejmlog.pl jest zabronione. Administratorem danych osobowych jest Fundacja SejmLog z siedzibą w Warszawie /02-662/, przy ul. Świeradowskiej 47 (dalej: „Fundacja”). Każda osoba ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie danych jest dobrowolne, lecz niezbędne do umożliwienia kontaktu drogą elektroniczną.