Connect with us

Transmisje

Rada Bezpieczeństwa ONZ. Polska obejmuje przewodnictwo [TRANSMISJA]

Dodano

dnia

W związku z objęciem przez Polskę przewodnictwa w Radzie Bezpieczeństwa ONZ Andrzej Duda, jako pierwszy polski Prezydent, poprowadzi w nowojorskiej siedzibie ONZ otwartą debatę wysokiego szczebla nt. roli prawa międzynarodowego w utrzymaniu międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa.

Rada Bezpieczeństwa ONZ rozpocznie się o godz. 10 czasu miejscowego (godz. 16 czasu polskiego), w jej trakcie przewidziane jest wystąpienie Prezydenta. Jak podkreślał na konferencji przed wylotem do USA Szef Gabinetu Prezydenta RP Krzysztof Szczerski, ta debata znakomicie wpisuje się w ten gorący okres, który mamy dzisiaj w relacjach międzynarodowych.  Zwrócił uwagę, że Rada Bezpieczeństwa ONZ zyskuje na znaczeniu i znowu staje się „źrenicą polityki światowej” oraz miejscem ścierania się opinii i interesów.

 

Przemówienie prezydenta Dudy w trakcie posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ

Jak mówił Krzysztof Szczerski, w trakcie posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ prezydent ma odnieść się do dzisiejszych wyzwań w zakresie polityki międzynarodowej: konfliktu w Syrii oraz sytuacji na Półwyspie Koreańskim. Poruszona zostanie także bieżąca sytuacja w Strefie Gazy i relacji Izraela z Palestyną.

„Prezydent będzie też wskazywał na dobre przykłady pozytywnych mediacji, jak na przykład spraw Afryki Zachodniej. To będzie szeroka panorama polityki światowej” – zaznaczył Krzysztof Szczerski.

 

Rada Bezpieczeństwa ONZ

Rada Bezpieczeństwa Organizacji Narodów Zjednoczonych to jeden z sześciu głównych organów Organizacji Narodów Zjednoczonych, powołany na mocy Karty Narodów Zjednoczonych. Na Radzie Bezpieczeństwa ciąży główna odpowiedzialność za utrzymanie pokoju i bezpieczeństwa na świecie. Podobnie jak Zgromadzenie Ogólne, może ona nakładać sankcje na państwa członkowskie.

Rada przyjmuje uchwały większością 9 głosów spośród 15 członków. Wśród uchwał wyróżnia się uchwały dotyczące spraw proceduralnych oraz uchwały dotyczące innych spraw. W przypadku spraw innych do ważności uchwały wymagane są zgodne głosy członków stałych. Jednak w drodze zwyczaju wykształciła się zasada, że uchwała zostaje przyjęta także w wypadku, gdy żaden z członków stałych nie wyrazi sprzeciwu. Do zawetowania rezolucji potrzeba więc determinacji jednego z członków stałych lub 7 głosów innych państw.

Źródło:
prezydent.pl

Polityka, historia i społeczeństwo | Redaktor SejmLog Media. "Adhibe rationem difficultatibus" – W trudnościach odwołuj się do rozumu.

© 2018 Fundacja Sejmlog | Wszelkie prawa zastrzeżone. Fundacja Sejmlog na podstawie art. 25 ust. 1 pkt. 1 b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu www.sejmlog.pl jest zabronione. Administratorem danych osobowych jest Fundacja SejmLog z siedzibą w Warszawie /02-662/, przy ul. Świeradowskiej 47 (dalej: „Fundacja”). Każda osoba ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie danych jest dobrowolne, lecz niezbędne do umożliwienia kontaktu drogą elektroniczną.