Connect with us

Europa

Rada Europy zatwierdziła pierwszą międzynarodową definicję seksizmu

Damian Fiet

Dodano

dnia

Fot. Antti T. Nissinen/ Flickr

Komitet Ministrów Rady Europy zatwierdził rekomendację definicję seksizmu oraz prawny mechanizm walki z tym zjawiskiem.

Jest to pierwsza w historii definicja seksizmu, która została przyjęta na szczeblu poziomie międzynarodowym.

Seksim zdefiniowano jako „każde działanie, gest, wizualna reprezentacja, wypowiedź ustna lub pisemna, praktyka lub postępowanie oparte na przekonaniu, że osoba lub grupa osób jest gorsza z powodu swojej płci, występujące w sferze publicznej lub prywatnej, online i offline”.

Skutkiem  takiego działania może być „naruszenie wrodzonej godności lub praw osoby lub grupy osób”, „fizyczna, seksualna, psychologiczna i socjoekonomiczna krzywda bądź cierpienie osoby lub grupy osób”, „stworzenie zastraszającego, wrogiego, upokarzającego, poniżającego lub obraźliwego środowiska”, „stworzenie bariery dla autonomii i pełnego przestrzegania praw człowieka osoby lub grupy osób” bądź też „podtrzymywanie i wzmacnianie stereotypów na temat płci”.

-Seksim jest przejawem  historycznie nierównych relacji władzy między kobietami a mężczyznami, które następnie prowadzi do dyskryminacji i uniemożliwia pełny rozwój kobiet w społeczeństwie – poinformowano w czwartkowym komunikacie.

Zalecenia Rady Europy w walce z seksizmem

Komitet Ministrów Rady Europy zaleca, aby państwa zastosowały środki podnoszenia świadomości osób publicznych, a w szczególności polityków, przywódców religijnych, ekonomiczno-społecznych i tych, którzy mogą mieć wpływ na kształtowanie opinii publicznej oraz, żeby potępiły seksizm.

Ponadto Rada Europa zwraca uwagę na język i komunikację np. poprzez zakończenie używania wyrażeń seksistowskich oraz używania języka uwzględniającego płeć.

Podkreśla też, że w dobie najnowszych technologii i sztucznej inteligencji, państwa powinny koncentrować się również na działaniach w sieci, gdzie za pomocą algorytmów można ”przekazywać i wzmacniać” istniejące stereotypy, które prowadzą do utrwalania seksizmu.

Źródło:
COE.int, Gazeta Prawna
Kliknij by skomentować

Komentarze

© 2018 Fundacja Sejmlog | Wszelkie prawa zastrzeżone. Fundacja Sejmlog na podstawie art. 25 ust. 1 pkt. 1 b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu www.sejmlog.pl jest zabronione. Administratorem danych osobowych jest Fundacja SejmLog z siedzibą w Warszawie /02-662/, przy ul. Świeradowskiej 47 (dalej: „Fundacja”). Każda osoba ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie danych jest dobrowolne, lecz niezbędne do umożliwienia kontaktu drogą elektroniczną.