Connect with us

Europa

Zuzana Čaputová nowym prezydentem Słowacji

Dodano

dnia

Zuzana Caputova/Fot. Ivodo/CC BY-SA 4.0/Wikimedia Commons
Zuzana Caputova/Fot. Ivodo/CC BY-SA 4.0/Wikimedia Commons

W sobotę odbyła się druga tura wyborów prezydenckich w Słowacji, w której zwyciężyła Zuzana Čaputová. Według nieoficjalnych wyników zdobyła 58,3% głosów.

Zuzana Čaputová jest pierwszą w historii Słowacji kobietą, która obejmie funkcję prezydenta kraju. Według jeszcze niepotwierdzonych wyników przez Komisję Wyborczą kandydatka uzyskała 58,3% głosów. Natomiast jej kontrkandydat Maroš Šefčovič zdobył 41,7%.

W pierwszej turze wyborów Čaputová zdobyła 40,57% głosów, natomiast Šefčovič 18,66% głosów.

Kim jest Zuzana Čaputová?

Zuzana Čaputová ma 46 lat i pochodzi z niewielkiej miejscowości pod Bratysławą. Zwyciężczyni wyborów prezydenckich była wiceprzewodniczącą pozaparlamentarnej partii Postępowa Słowacja. Z zawodu jest prawniczką. Utrzymuje bliskie stosunki z organizacjami proobywatelskimi i aktywnie wspiera ochronę przyrody. Jej głównym postulatem w kampanii wyborczej była walka z korupcją w Słowacji. W kampanii poruszała też kwestie związane z legalizacją związków partnerskich, gdzie jest ich zwolenniczką.

Źródło:
euronews
Kliknij by skomentować

Komentarze

© 2018 Fundacja Sejmlog | Wszelkie prawa zastrzeżone. Fundacja Sejmlog na podstawie art. 25 ust. 1 pkt. 1 b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu www.sejmlog.pl jest zabronione. Administratorem danych osobowych jest Fundacja SejmLog z siedzibą w Warszawie /02-662/, przy ul. Świeradowskiej 47 (dalej: „Fundacja”). Każda osoba ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie danych jest dobrowolne, lecz niezbędne do umożliwienia kontaktu drogą elektroniczną.