Connect with us

Europa i Świat

Trzecia porażka May i pogłębiający się kryzys w brytyjskim parlamencie

Dodano

dnia

Fot. ChiralJon/Wikimedia

W piątek brytyjski parlament po raz trzeci odrzucił rządowy projekt porozumienia w sprawie brexitu. Było to kolejne posiedzenie Izby Gmin, gdzie nie uzyskano żadnego porozumienia. Kilka dni wcześniej głosowano nad ośmioma rozwiązaniami, lecz żadne nie zostało poparte przez większość parlamentarzystów.

Za rządowym projektem Theresy May opowiedziało się 286 deputowanych, z kolei 344 było przeciwko temu rozwiązaniu. Premier Wielkiej Brytanii podkreśliła, że odrzucenie rządowego projektu będzie miało „poważne konsekwencje dla Wielkiej Brytanii”.

-Izba odrzuciła twardy brexit. Odrzuciła wycofanie się z brexitu. W środę odrzuciła wszystkie warianty umowy znajdujące się na stole. A dziś odrzuciła zatwierdzenie samej umowy w sprawie brexitu i kontynuowanie w przyszłości – powiedziała Theresa May.

Nie powiodła się zasada „do trzech razy sztuka”

Brytyjscy parlamentarzyści dwukrotnie już głosowali w sprawie rządowego projektu umowy wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Jednak w obu głosowaniach zwyciężali przeciwnicy temu rozwiązaniu. Za trzecim razem również nie udało się go przeforsować przez Izbę Gmin.

W środę odbyło się też głosowanie nad ośmioma scenariuszami, które zakłady rozwiązanie sytuacji patowej, która trwa do dzisiaj:

  1. Twardy brexit (wyjście z UE bez umowy do 12 kwietnia 2019 roku). Poparło go 160 posłów, a 400 było przeciwko.
  2. Wspólny rynek 2.0, na wskroś do przypadku Norwegii (wyjście z UE, lecz pozostanie w unii celnej i jednolitym rynku). Poparło go 188 posłów,  natomiast 283 opowiedziało się przeciwko.
  3. Członkostwo w Europejskim Obszarze Gospodarczym i Europejskim Stowarzyszeniu Wolnego Handlu, (pozostanie na wspólnym rynku, przy jednoczesnym opuszczeniu unii celnej). Poparło go 65 posłów, 377 było przeciwko.
  4. Pozostanie Wielkiej Brytanii w unii celnej z UE (uniknięcie zawierania osobnych umów handlowych między Londynem a państwami członkowskimi), lecz opuszczenie przez nią wspólnego rynku (oznaczałoby koniec tzw. czterech swobód Wspólnoty Europejskiej — swobodnego przepływu osób, kapitału, towarów i usług). Projekt poparło 264 posłów, a 272 było przeciwko.
  5. Łagodny brexit (zakładający kompleksową unię celną z UE, dostęp do jednolitego rynku i zachowanie bliskich relacji z unijnymi instytucjami). Poparło go 237 posłów, 307 było przeciwko.
  6. Stop brexit (odstąpienie od artykułu 50. w sytuacji, gdy porozumienie z UE nie zostanie osiągnięte). Poparło go 184 posłów, 293 było przeciwko.
  7. Ponowne referendum ratyfikacyjne. Poparło go 268 deputowanych,  jednak 295 było przeciwko.
  8. Wielka Brytania powinna wynegocjować tymczasowe porozumienie, by zapewnić sobie więcej czasu na dalsze negocjacje nad porozumieniem handlowym ze Wspólnotą. Poparło go 139 posłów, 422 z kolei było przeciwko.

Donald Tusk zwołuje nadzwyczajny szczyt w sprawie brexitu

Zaraz po piątkowym głosowaniu szef Rady Europejskiej Donald Tusk za pośrednictwem swojego Twittera poinformował, że w związku z wydarzeniami w Wielkiej Brytanii zdecydował się zwołać unijny szczyt na 10 kwietnia.

 

Unia Europejska dała czas Wielkiej Brytanii do 12 kwietnia 2019 roku, aby mogła podjąć ostateczną decyzję dotyczącą dalszych losów Zjednoczonego Królestwa w UE – czy zdecydować się na brexit bez umowy, czy też przedłużyć swoje członkostwo i wziąć udział w majowych wyborach do Parlamentu Europejskiego.

Źródło:
PolsatNews, The Guardian
Kliknij by skomentować

Komentarze

© 2018 Fundacja Sejmlog | Wszelkie prawa zastrzeżone. Fundacja Sejmlog na podstawie art. 25 ust. 1 pkt. 1 b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu www.sejmlog.pl jest zabronione. Administratorem danych osobowych jest Fundacja SejmLog z siedzibą w Warszawie /02-662/, przy ul. Świeradowskiej 47 (dalej: „Fundacja”). Każda osoba ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie danych jest dobrowolne, lecz niezbędne do umożliwienia kontaktu drogą elektroniczną.