Connect with us

Polska

Steven Spielberg nawiązał do ustawy o IPN. Zasugerował, że w Polsce może zostać aresztowany

SejmLog

Dodano

dnia

Flickr/Gage Skidmore

Steven Spielberg, amerykański reżyser, podczas dyskusji panelowej zorganizowanej z okazji 25. rocznicy powstania filmu „Lista Schindlera” zasugerował, iż w Polsce może zostać aresztowany. Nawiązał przy tym do uchwalonej niedawno ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej, która została przekazana przez prezydenta Andrzeja Dudę do Trybunału Konstytucyjnego.

Spielberg opowiedział historię, która przydarzyła mu się podczas kręcenia „Listy Schindlera” w Polsce. Reżyser przyznał, że kiedy aktor Ralph Fiennes, szedł ulicą w mundurze SS-mana, podeszła do niego kobieta, która zasugerowała, że bardzo podoba mu się jego ubiór. Miała dodać również, że chciałaby, aby Niemcy wrócili do Polski i chronili jej obywateli.

„Prawdopodobnie zostanę aresztowany w Polsce, gdy pojadę tam następnym razem, za to co powiedziałem – odkąd uchwalili swoje prawo” – dodał reżyser.

Wcześniej twierdził z kolei, iż obecna edukacja o Holokauście jest zbyt powierzchowna. „Powinna być częścią nauk społecznych w każdej publicznej szkole średniej w tym kraju” – przekonywał.

„Lista Schindlera” to amerykański dramat wojenny z 1993 roku powstały na podstawie książki Thomasa Keneally’ego Schindler’s Ark (Arka Schindlera). Film oparty jest na faktach i opowiada o wydarzeniach z czasów II wojny światowej, których głównym bohaterem jest Oskar Schindler – niemiecki przemysłowiec, który uratował ponad 1000 Żydów.

Źródło:
wMeritum.pl, SejmLog, Wikipedia

Nie zamierzamy być adwokatem jakiegokolwiek z ugrupowań. Nie zamierzamy tworzyć własnej rzeczywistości, nie zamierzamy manipulować, czy ukrywać jakichkolwiek faktów. Pragniemy przekazywać sprawdzoną, rzetelną i autentyczną wiedzę, dzięki której samodzielnie wyrobisz sobie opinię na dany temat.

© 2018 Fundacja Sejmlog | Wszelkie prawa zastrzeżone. Fundacja Sejmlog na podstawie art. 25 ust. 1 pkt. 1 b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu www.sejmlog.pl jest zabronione. Administratorem danych osobowych jest Fundacja SejmLog z siedzibą w Warszawie /02-662/, przy ul. Świeradowskiej 47 (dalej: „Fundacja”). Każda osoba ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie danych jest dobrowolne, lecz niezbędne do umożliwienia kontaktu drogą elektroniczną.