Connect with us

Polska

Witold Bańka szefem Światowej Agencji Antydopingowej

Dodano

dnia

Fot. Kancelaria Premiera from Poland/Wikimedia

We wtorek w Montrealu Witold Bańka został wybrany na szefa Światowej Agencji Antydopingowej (WADA). Oficjalnie zostanie zatwierdzony w listopadzie. Witold Bańka obecnie sprawuję funkcję ministra sportu i turystyki.

Przedstawiciele rządów w Radzie Fundacji Światowej Agencji Antydopingowej wyłonili nowego szefa organizacji. Rada składa się z prezydenta WADA, jego zastępcy, 18 przedstawicieli ruchu olimpijskiego (Pięciu przedstawicieli z Europy, po czterech z Azji i Ameryk, trzech z Afryki i dwóch z Oceanii) oraz rządów krajów.

Było dwóch kandydatów na stanowisko szefa WADA – Witold Bańka i Marcos Diaz z Dominikany.

Oficjalne zatwierdzenia odbędzie się na kongresie WADA w Katowicach 5-7 listopada 2019 roku. Natomiast jego kadencja rozpocznie się 1 stycznia 2020. Na dodatek, nowo wybrany szef organizacji, będzie zmuszony zrezygnować ze stanowiska ministra sportu, aczkolwiek będzie mógł dalej być aktywny na arenie parlamentarnej i politycznej.

Bańka działa w strukturach WADA od maja 2017 roku. Jest członkiem Komitetu Wykonawczego.

Gratulacje od polskich władz

„Ogromne gratulacje dla nowego prezesa WADA @wada_ama @WitoldBanka! Jestem przekonany, że Twój wybór i zaufanie, którym zostałeś obdarzony, będzie faktyczną dobrą zmianą oraz impulsem, którego światowy sport tak mocno dziś potrzebuje” – tak skomentował decyzję WADA premier RP Mateusz Morawiecki.

„Minister Witold Bańka wygrał wybory na szefa WADA – Światowej Agencji Antydopingowej. Brawo! Gratulujemy!” – gratulował na swoim Twitterze prezydent Andrzej Duda.

Powstanie fundusz solidarnościowy?

Obecny minister sportu i turystyki chciałby, żeby powstał Fundusz Solidarności Antydopingowej, polegający na wsparciu  słabszych państw w prowadzeniu polityki antydopingowej.  Również chce zabiegać o stworzenie większej ilości laboratoriów antydopingowych, a zwłaszcza w Afryce, gdzie istnieje zaledwie jedno – wskazał Bańka podczas obchodów 30-lecia polskiego systemu antydopingowego.

Walka z dopingiem od końca XX wieku

Światowa Agencja Antydopingowa powstała w listopadzie 1999 roku, jako niezależna fundacja pod przewodnictwem Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego. Jednym z celów jest walka z niedozwolonym wspomaganiem w sporcie. Ponadto WADA zajmuje się publikacją listy substancji zakazanych oraz wydaje akredytacje dla krajowych laboratoriów antydopingowych.

Źródło:
Twitter, PolsatNews
Kliknij by skomentować

Komentarze

© 2018 Fundacja Sejmlog | Wszelkie prawa zastrzeżone. Fundacja Sejmlog na podstawie art. 25 ust. 1 pkt. 1 b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu www.sejmlog.pl jest zabronione. Administratorem danych osobowych jest Fundacja SejmLog z siedzibą w Warszawie /02-662/, przy ul. Świeradowskiej 47 (dalej: „Fundacja”). Każda osoba ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie danych jest dobrowolne, lecz niezbędne do umożliwienia kontaktu drogą elektroniczną.