Connect with us

Polska

Zatrzymano internautę, który nawoływał do atakowania parlamentarzystów i „drugiego Majdanu”

Dodano

dnia

fot. Krzysztof Białoskórski/Kancelaria Sejmu RP

Nawoływał do „drugiego Majdanu” i ataków wymierzonych w parlamentarzystów obecnej kadencji Sejmu RP. W Żarach zatrzymano internautę, który publicznie nawoływał do przestępstw. To efekt działań Biura do walki z cyberprzestępczością Komendy Głównej Policji. Zatrzymany ma 35 lat. Za przestępstwo grozi mu kara pozbawienia wolności do 3 lat.

„We współczesnym świecie debata społeczna często ma miejsce w internecie. Osoby z niego korzystające mają błędne przekonanie, że są anonimowe i bezkarne, a w wielu momentach przekraczają już nie tylko granice dobrego smaku ale i prawa. Należy pamiętać, ze słowo pisane przed monitorem komputera ma identyczne znaczenie, jak te wypowiadane w świecie rzeczywistym. I warto pamiętać o tym, że zawsze zostawia swój ślad w sieci. Trzeba na takie sytuacje reagować stanowczo, aby osoby pochłonięte mową nienawiści, nie doprowadziły do tragedii” – piszą policjanci w komunikacie.

To nie pierwszy raz. „Drugi Majdan” i „kilka koktajli”

Policjanci ustalili, że treści zamieszczane za pośrednictwem portalu społecznościowego nawołują do popełnienia przestępstwa wobec parlamentarzystów. Wulgarne i pełne nienawiści wpisy zostały ujawnione przez monitorujących sieć specjalistów z Biura dw. z cyberprzestępczością KGP. Okazało się, że zatrzymany już kolejny raz popełnił to samo przestępstwo. W grudniu ubiegłego roku również został zatrzymany za nawoływanie do przestępstw.

Pod lupą prokuratora

Jak informują funkcjonariusze policji, obecnie prowadzone są czynności procesowe. Możliwe, że mężczyzna odpowie za przestępstwo z art. 255 K.K., publicznego nawoływania do popełnienia przestępstwa.

Art. 255 Kodeksu Karnego:

§ 1. Kto publicznie nawołuje do popełnienia występku lub przestępstwa skarbowego, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

§ 2. Kto publicznie nawołuje do popełnienia zbrodni, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

§ 3. Kto publicznie pochwala popełnienie przestępstwa, podlega grzywnie do 180 stawek dziennych, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.

Źródło:
Policja

Polityka, historia i społeczeństwo | Redaktor SejmLog Media. "Adhibe rationem difficultatibus" – W trudnościach odwołuj się do rozumu.

Kliknij by skomentować

Komentarze

© 2018 Fundacja Sejmlog | Wszelkie prawa zastrzeżone. Fundacja Sejmlog na podstawie art. 25 ust. 1 pkt. 1 b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu www.sejmlog.pl jest zabronione. Administratorem danych osobowych jest Fundacja SejmLog z siedzibą w Warszawie /02-662/, przy ul. Świeradowskiej 47 (dalej: „Fundacja”). Każda osoba ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie danych jest dobrowolne, lecz niezbędne do umożliwienia kontaktu drogą elektroniczną.