Connect with us

Polska

ABW zatrzymała osobę podejrzewaną o działalność szpiegowską na rzecz Rosji [WIDEO]

Dodano

dnia

Wikimedia/Adrian Grycuk

„ABW zatrzymała osobę podejrzewaną o działalność szpiegowską na rzecz Rosji. Podejrzany interesował się działalnością ministerstwa energii” – poinformowały „Wiadomości” TVP1.

Zatrzymanym jest Marek W., który pracował jako urzędnik w jednym z resortów gospodarczych. Podejrzewa się go o kontakty z rosyjskimi służbami. „Mężczyzna usłyszał zarzuty popełnienia przestępstwa opisanego w artykule 130 Kodeksu karnego, tj. dotyczące działalności szpiegowskiej przeciwko Rzeczypospolitej Polskiej” – podaje portal tvp.info.

Z materiałów, które uzyskali funkcjonariusze ABW wynika, że Marek W. utrzymywał kontakty z oficerami służb specjalnych Federacji Rosyjskiej i przekazywał im informacje na temat inwestycji istotnych z punktu widzenia interesów Rzeczypospolitej Polskiej.

Mężczyzna w jednym z resortów gospodarczych zajmował się się strategicznymi dla infrastruktury energetycznej Polski projektami oraz pozyskiwaniem środków unijnych, które przeznaczane były na program dywersyfikacji dostaw gazu z Rosji. Interesował się szczególnie projektami realizowanymi przez Ministerstwo Energii. Mężczyzna miał przekazywać Rosjanom informacje nt. działań polskiego rządu wobec planowanej budowy gazociągu Nord Stream 2.

„To kluczowe ministerstwo jeśli chodzi o zainteresowanie Rosjan, dlatego że rosyjska polityka energetyczna jest przedłużeniem polityki imperialnej prowadzonej przez Władimira Putina. Pozyskiwanie z tego ministerstwa informacji np. o cenach gazu czy energii jest dla Moskwy bardzo ważne” – powiedział na antenie TVP Info, Cezary Gmyz, korespondent TVP w Niemczech.

\

Mężczyzna zostanie w areszcie przez najbliższe trzy miesiące.

Źródło:
tvp.info

Nie zamierzamy być adwokatem jakiegokolwiek z ugrupowań. Nie zamierzamy tworzyć własnej rzeczywistości, nie zamierzamy manipulować, czy ukrywać jakichkolwiek faktów. Pragniemy przekazywać sprawdzoną, rzetelną i autentyczną wiedzę, dzięki której samodzielnie wyrobisz sobie opinię na dany temat.

© 2018 Fundacja Sejmlog | Wszelkie prawa zastrzeżone. Fundacja Sejmlog na podstawie art. 25 ust. 1 pkt. 1 b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu www.sejmlog.pl jest zabronione. Administratorem danych osobowych jest Fundacja SejmLog z siedzibą w Warszawie /02-662/, przy ul. Świeradowskiej 47 (dalej: „Fundacja”). Każda osoba ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie danych jest dobrowolne, lecz niezbędne do umożliwienia kontaktu drogą elektroniczną.