Connect with us

Polska

Andrzej Duda dla „Jerusalem Post”: to Izrael rozpoczął ostatni kryzys

Dodano

dnia

Fot. Flickr/Archidiecezja Krakowska

Andrzej Duda udzielił ekskluzywnego wywiadu dziennikowi „Jerusalem Post”. Tematem rozmowy były relacje polsko-izraelskie.

W rozmowie z izraelskim medium Andrzej Duda stwierdził, że nigdy nie zaakceptuje obrażania oraz poniżania Polaków. Dodał też, że nie godzi się na przekręcanie faktów historycznych. „Nigdy nie zgodzę się ze stwierdzeniami, że Polacy jako naród brali udział w Holokauście, bądź że Polska brała udział w Holokauście. To nas poniża i rani” – powiedział polski prezydent.

Duda zabrał również głos ws. twierdzeń, iż Polacy kolaborowali z nazistami. Głowa państwa przyznał, iż kluczowe jest tutaj słowo „niektórzy”, ponieważ karygodnym zachowaniem jednostek nie można obarczać całego narodu polskiego.

Andrzej Duda wskazał także winnego niedawnego kryzysu na linii Polska-Izrael. Prezydent bez wahania wskazał na Izrael i stwierdził, że jeżeli to politycy z tego kraju doprowadzili do pogorszenia relacji, to teraz oni powinni to naprawić.

„To Izrael rozpoczął kryzys i to Izrael powinien go zakończyć. Oczekuję przyjaźni i szacunku. Z obu stron” – powiedział. „Mam nadzieję, że uda nam się to rozwiązać kanałami dyplomatycznymi i dobrą wolą między stronami” – dodał.

Prezydent podkreślił również, że zdaje sobie sprawę, iż w Izraelu trwa kampania wyborcza, ale „musimy pamiętać, że są sprawy, które są ważniejsze”.

Czytaj także: Jacek Czaputowicz o relacjach Polski z Izraelem: tam jest kampania wyborcza

Nie zamierzamy być adwokatem jakiegokolwiek z ugrupowań. Nie zamierzamy tworzyć własnej rzeczywistości, nie zamierzamy manipulować, czy ukrywać jakichkolwiek faktów. Pragniemy przekazywać sprawdzoną, rzetelną i autentyczną wiedzę, dzięki której samodzielnie wyrobisz sobie opinię na dany temat.

Kliknij by skomentować

Komentarze

© 2018 Fundacja Sejmlog | Wszelkie prawa zastrzeżone. Fundacja Sejmlog na podstawie art. 25 ust. 1 pkt. 1 b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu www.sejmlog.pl jest zabronione. Administratorem danych osobowych jest Fundacja SejmLog z siedzibą w Warszawie /02-662/, przy ul. Świeradowskiej 47 (dalej: „Fundacja”). Każda osoba ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie danych jest dobrowolne, lecz niezbędne do umożliwienia kontaktu drogą elektroniczną.