Connect with us

Polska

Anna Azari przyznała, że ma nadzieję, iż Trybunał Konstytucyjny doprowadzi do zmiany ustawy o IPN

SejmLog

Dodano

dnia

Flickr/Sejm RP/Rafał Zambrzycki

Anna Azari, ambasador Izraela w Polsce, była gościem Bartosz Węglarczyka w porannym programie portalu Onet.pl – „Onet Rano”. W rozmowie z dziennikarzem przyznała, że ma nadzieję, iż Trybunał Konstytucyjny doprowadzi do zmiany ustawy o IPN.

Na samym początku rozmowy Węglarczyk zapytał Azari, czy w relacjach Polski i Izraela nastąpił kryzys. „Na ten moment jest to czekanie. Czekamy na rezultat tego, co powie Trybunał (Konstytucyjny ws. ustawy o IPN – przyp. red.). Nie nazwałbym tego kryzysem, tylko raczej częściowym zamrożeniem” – powiedziała. „Zimna wojna?” – dopytał Węglarczyk. „Nie, nie ma wojny i nie będzie wojny” – odparła ambasador Izraela.

Azari przyznała, że nie wie, czy Trybunał Konstytucyjny doprowadzi do zmiany ustawy o IPN. Dodała jednak, że ma nadzieję, iż tak się stanie.

Prowadzący rozmowę Węglarczyk zapytał, dlaczego ustawa o IPN wywołała w Izraelu tak gwałtowną reakcję, skoro według tego, co mówi wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki, jej treść konsultowana była z przedstawicielami tego państwa. Azari odparła, że „nie ma zamiaru rozmawiać o panu Jakim”. „Była rozmowa na samym początku tej inicjatywy. Mówiliśmy, że będzie ciężka reakcja i proponowaliśmy, żeby poszli do Jad Waszem (Instytut Pamięci Męczenników i Bohaterów Holocaustu – przyp. red.) skonsultować się z nimi. To nie była rozmowa z Jakim” – dodała ambasador.

Azari oświadczyła również, że pogorszenie relacji na linii Polska-Izrael doprowadziło „wypuszczenia demonów”. „Ten kryzys wypuścił demony, i to nie tylko w Polsce. Trzeba pracować nad tym, żeby było mniej antysemityzmu, ale również mniej antypolonizmu” – stwierdziła.

Źródło:
Onet Rano

Nie zamierzamy być adwokatem jakiegokolwiek z ugrupowań. Nie zamierzamy tworzyć własnej rzeczywistości, nie zamierzamy manipulować, czy ukrywać jakichkolwiek faktów. Pragniemy przekazywać sprawdzoną, rzetelną i autentyczną wiedzę, dzięki której samodzielnie wyrobisz sobie opinię na dany temat.

© 2018 Fundacja Sejmlog | Wszelkie prawa zastrzeżone. Fundacja Sejmlog na podstawie art. 25 ust. 1 pkt. 1 b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu www.sejmlog.pl jest zabronione. Administratorem danych osobowych jest Fundacja SejmLog z siedzibą w Warszawie /02-662/, przy ul. Świeradowskiej 47 (dalej: „Fundacja”). Każda osoba ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie danych jest dobrowolne, lecz niezbędne do umożliwienia kontaktu drogą elektroniczną.