Connect with us

Polska

Interwencja Straży Marszałkowskiej wobec protestujących. Chcieli wywiesić baner w jednym z okien [WIDEO]

Dodano

dnia

Facebook/rmf24.pl screen

Protestujący w Sejmie opiekunowie osób niepełnosprawnych tuż przed parlamentarnym szczytem NATO próbowały wywiesić na oknie baner. Ich zamiary powstrzymała Straż Marszałkowska.

Do zdarzenia doszło dziś w godzinach południowych, gdy Iwona Hartwich, jedna z liderem odbywającego się w Sejmie protestu, próbowała przez okno wywiesić baner na zewnątrz budynku parlamentu. Wtedy do niej oraz towarzyszących jej kobiet podeszli funkcjonariusze Straży Marszałkowskiej, którzy poprosili o zamknięcie okna. Argumentowali to chęcią zadbania o bezpieczeństwo kobiet.

Hartwich nie dawała za wygraną i nadal próbowała wywiesić baner za oknem. Wówczas doszło do krótkiej przepychanki, po której strażnicy zamknęli okno.

Próba wywieszenia transparentu przez okno budynku związana jest ze zbliżającym się szczytem parlamentarnym NATO. Protestujący zapowiedzieli bowiem, że przygotują transparenty w języku angielskim, po to, by zagraniczni goście, którzy zjawią się w Sejmie RP mogli zapoznać się z ich postulatami.

Ich zapowiedzi zostały spełnione, ponieważ na sejmowych korytarzach faktycznie zawisły wspomniane banery. Znalazły się na nich następujące hasła: Niepełnosprawni w Polsce dostają straszliwie niskie dodatki – 174 euro renty socjalnej i 36 euro dodatku opiekuńczego”.

Szczyt NATO odbędzie się zgodnie z planem

„Szczyt Parlamentarny NATO odbędzie się w budynkach Sejmu i Senatu” – oświadczył dyrektor Centrum Informacyjnego Sejmu Andrzej Grzegrzółka.

„Nie mamy zamiaru ingerować w akcję protestacyjną. Jeżeli nie dojdzie do porozumienia w ciągu tych kilku dni, na co oczywiście liczymy (…), to będzie się odbywał jednocześnie – i protest, i szczyt parlamentarny NATO. To jest do pogodzenia. Mamy sytuację trudną, nawet bardzo trudną, ale nie zamierzamy w jakiś sposób radykalny się do tego odnosić. Odnajdziemy się w tych okolicznościach” – dodał.

Zgromadzenie Parlamentarne NATO odbędzie się w najbliższy piątek i potrwa do poniedziałku.

Źródło:
RMF FM, rmf24.pl, Radio Maryja

Nie zamierzamy być adwokatem jakiegokolwiek z ugrupowań. Nie zamierzamy tworzyć własnej rzeczywistości, nie zamierzamy manipulować, czy ukrywać jakichkolwiek faktów. Pragniemy przekazywać sprawdzoną, rzetelną i autentyczną wiedzę, dzięki której samodzielnie wyrobisz sobie opinię na dany temat.

© 2018 Fundacja Sejmlog | Wszelkie prawa zastrzeżone. Fundacja Sejmlog na podstawie art. 25 ust. 1 pkt. 1 b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu www.sejmlog.pl jest zabronione. Administratorem danych osobowych jest Fundacja SejmLog z siedzibą w Warszawie /02-662/, przy ul. Świeradowskiej 47 (dalej: „Fundacja”). Każda osoba ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie danych jest dobrowolne, lecz niezbędne do umożliwienia kontaktu drogą elektroniczną.