Connect with us

Polska

Balcerowicz krytycznie o Macierewiczu i PiS: „Nie zasługują na żadne pieniądze”

Dodano

dnia

Leszek Balcerowicz/fot. State Chancellery of Latvia/Wikimedia Commons/CC BY-SA 2.0

Prof. Leszek Balcerowicz był gościem programu „Piaskiem po oczach”, w którym nie szczędził gorzkich słów pod adresem Prawa i Sprawiedliwości oraz byłego ministra obrony narodowej. Podzielił się również wynikami raportu stworzonego przez Forum Obywatelskiego Rozwoju.

W żadnej z zachodnich demokracji nie ma takiej skali zmian kadrowych w instytucjach państwowych jak w Polsce. Tej bezprecedensowej czystce towarzyszyło zniesienie cywilizowanych urządzeń doboru ludzi, czyli konkursów i kadencji […] Jeżeli szukać porównań: to jest to, co robili komuniści instalując PRL, chociaż oni szanowali początkowo fachowców” – krytykował Balcerowicz, powołując się na raport Forum Obywatelskiego Rozwoju.

 

NIE ZASŁUGUJĄ NA ŻADNE PIENIĄDZE

Jak przekonywał były minister finansów, stosowany przez Prawo i Sprawiedliwość mechanizm nomenklatury partyjnej jest doskonale znany z poprzedniego ustroju. Prof. Balcerowicz odniósł się także do informacji dotyczącej wydatków Ministerstwa Obrony Narodowej, w czasie gdy szefem resortu był Antoni Macierewicz.

Pewni ministrowie – myślę, że w większości – w ogóle nie powinni zarabiać, nie powinni być w tym rządzie. Na ile pieniędzy zasługiwał były minister Macierewicz? Pomijam tę kwestię 15 mln. Ludzie, którzy dokonują destrukcji na swoich odcinkach, w ogóle nie zasługują na żadne pieniądze. Natomiast ci, których nie dostrzegam, którzy robiliby dobrą robotę, zasługują na większe pieniądze” – mówił.

 

KARIERA LESZKA BALCEROWICZA

W latach 1969-1981 należał do Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. Przez dwa lata, do 1980 roku kierował zespołem doradców przy premierze Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej, z którym opracował krytyczny raport wobec polityki gospodarczej Edwarda Gierka. Wskazywał w nim na konieczność zmian strukturalnych przemysłu oraz potrzebę urynkowienia. Później został członkiem rady ekspertów ekonomicznych NSZZ „Solidarność” – uczestnicząc w tworzeniu projektu gospodarczego.

W latach 1989-1991 obejmował stanowisko wicepremiera i ministra finansów. Jego działalność jako ministra finansów była dwukrotnie przedmiotem sejmowego postępowania w sprawie odpowiedzialności konstytucyjnej. Postępowanie umorzono przez z Sejm RP w marcu 1993 i czerwcu 1994 roku.

Ponownie obejmował stanowisko wicepremiera i ministra finansów w rządzie Jerzego Buzka, aż do rozpadu koalicji AWS-UW.  Pod koniec 2000 roku został wybrany przez Sejm na prezesa Narodowego Banku Polskiego , pełnił tę funkcję przez 6 lat.

W kwietniu 2016 mianowany przedstawicielem prezydenta Ukrainy Petra Poroszenki w gabinecie ministrów Ukrainy, a także jego doradcą i współprzewodniczącym – wraz z Ivanem Miklošem – grupy doradców strategicznych do spraw reform.

 

FORUM OBYWATELSKIEGO ROZWOJU

Forum Obywatelskiego Rozwoju to inicjatywa think-tank, założony w 2007 roku przez Leszka Balcerowicza. Misją FOR jest zwiększanie w społeczeństwie aktywnego poparcia dla szerokiego zakresu indywidualnych wolności (w tym zwłaszcza wolności gospodarczej) oraz – co się z tym wiąże – dla podnoszenia poziomu praworządności w państwie.

„Szeroki zakres wolności i podniesienie praworządności są m. In. konieczne do tego, aby Polska mogła nadal realizować swój historyczny cel: dochodzić do poziomu życia Zachodu. Zasadnicze rozszerzenie indywidualnych wolności i podniesienie praworządności nastąpiło  w 1989 r. w Polsce wraz z upadkiem socjalizmu – najbardziej represywnego współczesnego ustroju – i możliwymi dzięki temu reformami. Odwrotną stroną tego procesu była radykalna przebudowa zakresu i struktury państwa. Wiele jednak zostało do zrobienia. A ponadto – nawet w demokracji – wolność, zwłaszcza gospodarcza oraz praworządność, wymagają stałej i silnej obrony” – czytamy na stronie FOR.

Nie zamierzamy być adwokatem jakiegokolwiek z ugrupowań. Nie zamierzamy tworzyć własnej rzeczywistości, nie zamierzamy manipulować, czy ukrywać jakichkolwiek faktów. Pragniemy przekazywać sprawdzoną, rzetelną i autentyczną wiedzę, dzięki której samodzielnie wyrobisz sobie opinię na dany temat.

© 2018 Fundacja Sejmlog | Wszelkie prawa zastrzeżone. Fundacja Sejmlog na podstawie art. 25 ust. 1 pkt. 1 b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu www.sejmlog.pl jest zabronione. Administratorem danych osobowych jest Fundacja SejmLog z siedzibą w Warszawie /02-662/, przy ul. Świeradowskiej 47 (dalej: „Fundacja”). Każda osoba ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie danych jest dobrowolne, lecz niezbędne do umożliwienia kontaktu drogą elektroniczną.