Connect with us

Polska

Oświadczenie MON ws. wydatków resortu

SejmLog

Dodano

dnia

Antoni Macierewicz 2/ fot. Kancelaria Sejmu RP/Krzysztof Białoskórski/Flickr/CC BY 2.0
fot. Kancelaria Sejmu RP/Krzysztof Białoskórski/Flickr/CC BY 2.0

Ministerstwo Obrony Narodowej opublikowało oświadczenie, w związku z dzisiejszymi informacjami medialnymi. Centrum Operacyjne MON informuje, że w 2015 roku w Siłach Zbrojnych RP używano największej liczby kart płatniczych i łączyło się to z wyższymi wydatkami, niż w latach 2016 i 2017.

„Wbrew temu co twierdzą posłowie opozycji, to w 2015 roku w Siłach Zbrojnych RP używano największej liczby kart płatniczych oraz wydano większą kwotę niż w latach 2016 i 2017. W 2015 roku siły zbrojne posiadały 842 karty płatnicze, a wydatkowano 9 mln 646 tys. zł.  To więcej niż w latach 2016 i 2017 – w 2016 roku w wojsku funkcjonowały 832 karty, a wydano z nich 9 mln 540 tys. zł. Natomiast w ubiegłym roku użytkowano 746 kart, wydatkowano 9 mln 536 tys. zł” – czytamy w oświadczeniu MON.

„Jeszcze raz zaznaczamy, że podane wydatki dotyczą całych sił zbrojnych, a nie jedynie ministerstwa, jak twierdzą posłowie opozycji. Karty służą m.in. do obsługi jednostek wojskowych w związku z ich użyciem lub pobytem poza granicami państwa oraz obsługą delegacji zagranicznych” – zaznacza resort.

KOMENTARZE OPOZYCJI

Do sprawy odniósł się także były minister obrony narodowej, Tomasz Siemoniak (Platforma Obywatelska), który na swoim profilu społecznościowym przypomniał, że „rozliczenie płatności przelewem, gotówką pobraną z kasy i kartą płatniczą wymaga faktury z opisem towaru/usługi z podpisem dysponenta. Księgowość kontroluje i przypisuje do podziałek budżetowych. Ważne na co wydawane są środki i czy zasadnie, a nie sposób płatności”.

Temat wydatków MON zainteresował też posłów .Nowoczesnej.

„Drobne 15 milionów dla kilkudziesięciu WYJĄTKOWYCH noworesortowych dzieci w rodzaju Bartka-dumy Narodu.Tyle, co koszty 500+ na 2,5K plebejskich pociech rocznie 🙂 I tak się opłaca! Niech żrą, byle ochłap rzucali, jak dobry król w filmach o średniowieczu :-)” – pisał na swoim profilu Paweł Kukiz.

fot. Kancelaria Sejmu / Krzysztof Białoskórski

Źródło:
Ministerstwo Obrony Narodowej, Paweł Kukiz/Twitter, Piotr Misiło/Twitter, Tomasz Siemoniak/Twitter

Nie zamierzamy być adwokatem jakiegokolwiek z ugrupowań. Nie zamierzamy tworzyć własnej rzeczywistości, nie zamierzamy manipulować, czy ukrywać jakichkolwiek faktów. Pragniemy przekazywać sprawdzoną, rzetelną i autentyczną wiedzę, dzięki której samodzielnie wyrobisz sobie opinię na dany temat.

© 2018 Fundacja Sejmlog | Wszelkie prawa zastrzeżone. Fundacja Sejmlog na podstawie art. 25 ust. 1 pkt. 1 b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu www.sejmlog.pl jest zabronione. Administratorem danych osobowych jest Fundacja SejmLog z siedzibą w Warszawie /02-662/, przy ul. Świeradowskiej 47 (dalej: „Fundacja”). Każda osoba ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie danych jest dobrowolne, lecz niezbędne do umożliwienia kontaktu drogą elektroniczną.