Connect with us

Europa i Świat

Brytyjski parlament ponownie odrzucił wszystkie scenariusze brexitu

Dodano

dnia

Fot. ChiralJon / Wikimedia

Brytyjscy parlamentarzyści wieczorem w poniedziałek ponownie zajęli się brexitem i znalezieniem upragnionego konsensu. Jednak po raz kolejny Izba Gmin odrzuciła wszystkie scenariusze.

Parlamentarzystom przedstawiono cztery scenariusze opuszczenia Wspólnoty Europejskiej. Przewodniczący Izby Gmin John Bercow tłumaczył wczorajsze głosowanie, że głównym celem jest zawężenie dostępnych opcji, aby docelowo skupić się na jednym scenariuszu. Wszystkie opcje zostały odrzucone przez brytyjski parlament, aczkolwiek jedna z nich była najbliżej zwycięstwa.

Czytaj także: Trzecia porażka May i pogłębiający się kryzys w brytyjskim parlamencie

Odrzucono cztery scenariusze

Pierwszym rozwiązaniem było, pozostanie  Wielkiej Brytanii w unii celnej UE, lecz opuszczenie wspólnego rynku. Takie rozwiązanie spowodowałoby, że Wielka Brytania uniknęłaby zawierania osobnych umów handlowych z państwami UE, ale opuściłaby wspólny rynek, czyli de facto zrzeknięcie się z czterech swobód – przepływu osób, kapitału, towaru i usług. Za tym scenariuszem było 273 parlamentarzystów, a 276 zagłosowało przeciwko.

Drugą opcją był tzw. rynek 2.0, co oznaczałoby, że Wielka Brytania będzie funkcjonować na podobnych zasadach co Norwegia, a więc pozostanie w unii celnej oraz wspólnym rynku. 261 parlamentarzystów opowiedziało się za tym rozwiązaniem, natomiast 282 przeciwko.

Trzecim scenariuszem było przeprowadzenie referendum ratyfikacyjnego dla ostatecznej decyzji w sprawie brexitu. 280 polityków było za a 292 przeciwko.

Ostatnim projektem było zatrzymanie brexitu tzw. stop brexit i odstąpienie od artykułu 50. Traktatu Lizbońskiego w sytuacji, gdy nie zostanie osiągnięte porozumienie z Unią Europejską. Projekt zakłada, że Wielka Brytania pozostanie w UE na takich samych warunkach, na jakich jest obecnie. Zaledwie 191 parlamentarzystów poparło tę inicjatywę, a 292 było przeciwko.

Unia Europejska dała czas Wielkiej Brytanii do 12 kwietnia 2019 roku, aby mogła podjąć ostateczną decyzję dotyczącą dalszych losów Zjednoczonego Królestwa w UE – czy zdecydować się na brexit bez umowy, czy też przedłużyć swoje członkostwo i wziąć udział w majowych wyborach do Parlamentu Europejskiego.

Źródło:
PolsatNews
Kliknij by skomentować

Komentarze

© 2018 Fundacja Sejmlog | Wszelkie prawa zastrzeżone. Fundacja Sejmlog na podstawie art. 25 ust. 1 pkt. 1 b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu www.sejmlog.pl jest zabronione. Administratorem danych osobowych jest Fundacja SejmLog z siedzibą w Warszawie /02-662/, przy ul. Świeradowskiej 47 (dalej: „Fundacja”). Każda osoba ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie danych jest dobrowolne, lecz niezbędne do umożliwienia kontaktu drogą elektroniczną.