Connect with us

Europa i Świat

Donald Trump odwołał spotkanie z Kim Dzong Unem

Dodano

dnia

Michael Vadon/ Wikimedia

Prezydent Stanów Zjednoczony w opublikowanym w czwartek liście przez Biały Dom, skierowanym do przywódcy Korei Północnej. Oświadczył on, że odwołuje swoją wizytę na spotkaniu szczytu w Singapurze, które miało się odbyć 12 czerwca bieżącego roku.

„Ogromnie doceniamy pański czas, cierpliwość i wysiłki w odniesieniu do naszych ostatnich negocjacji i dyskusji względem szczytu oczekiwanego od dawna przez obie strony, który miał się odbyć 12 czerwca w Singapurze” – napisał na wstępie listu Donald Trump

Dodał, że bardzo oczekiwał na spotkanie z przywódcą Korei Północnej. Zaznaczył, że do spotkania nie dojdzie ze względu na „dobro obu stron, ale szkodą dla świata”.

Prezydent USA ostrzegł adresata wskazując na amerykański potencjał nuklearny: „Mówi pan o waszych zdolnościach nuklearnych, lecz to nasze są tak ogromne i potężne, że modlę się do Boga, by nigdy nie trzeba było ich użyć”

Wyraził nadzieję, że „do rozmów dojdzie kiedyś w przyszłości”. Również podziękował przywódcy Korei za uwolnienie trzech amerykańskich obywateli, którzy zostali zatrzymani na początku maja 2018 roku.

W ostatnim akapicie listu poinformował, że jeśli Kim Dzong Un” zmieni zdanie” w sprawie szczytu to” prosi”, aby ten nie „wahał się” do niego „zadzwonić lub napisać”. Na końcu dodał, iż świat, a zwłaszcza Korea Północna straciły szansę na „trwały pokój”. Według Trumpa, stracona szansa to „smutny moment w historii”.

Odpowiedź Korei Północnej

​Wiceminister spraw zagranicznych Korei Północnej, Kim Kye Gwan oświadczył, że „nagłe odwołanie spotkania zaskoczyło nas i jesteśmy zmuszeni określić to odwołanie jako wyjątkowo godne ubolewanie”. Dodał, że strona koreańska odnosi się z ogromnym poważaniem do wysiłków Donalda Trumpa, jakoby dążył do „historycznego szczytu”.

Kim Kye Gwan zaznaczył, że jest to sytuacja bezprecedensowa w porównaniu do innych prezydentów USA, którzy nie wykazywali chęci do doprowadzenia takiego spotkania.

Poinformował, że strona koreańska jest „otwarta na rozwiązywanie problemów kiedykolwiek i w jakikolwiek sposób”

Szczyt w Singapurze był zagrożony

W ubiegłym miesiącu rozpoczęto kolejne manewry wojskowe na Półwyspie Koreańskim o kryptonimach Key Resolve i Foal Egale przy udziale wojsk Korei Południowej i Stanów Zjednoczonych.

10 maja doszło do porozumienia między stronami odnośnie miejsca i daty potencjalnego spotkania przywódcy USA i Korei Północnej, które miałoby się odbyć na terenie neutralnym, w Singapurze 12 czerwca.

Z kolei kilka dni później, Korea Północna groziła zerwaniem rozmów z USA, podając powód manewrów wojskowych, które ze strony USA miały być  prowokacją i próbą przed inwazją na Koreę Północną.

Głównym tematem rozmów bilateralnych miała być kwestia denuklearyzacji Korei Północnej.

 

Źródło:
Tvn24.pl, Rmf24.pl, whitehouse.gov

© 2018 Fundacja Sejmlog | Wszelkie prawa zastrzeżone. Fundacja Sejmlog na podstawie art. 25 ust. 1 pkt. 1 b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu www.sejmlog.pl jest zabronione. Administratorem danych osobowych jest Fundacja SejmLog z siedzibą w Warszawie /02-662/, przy ul. Świeradowskiej 47 (dalej: „Fundacja”). Każda osoba ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie danych jest dobrowolne, lecz niezbędne do umożliwienia kontaktu drogą elektroniczną.