Connect with us

Polska

Amerykański portal: powstanie Fort Trump w Polsce uzależnione od wypłaty odszkodowań ofiarom Holokaustu

Dodano

dnia

Donald Trump/fot. Gage Skidmore/CC BY-SA 2.0/Wikimedia Commons
Donald Trump/fot. Gage Skidmore/CC BY-SA 2.0/Wikimedia Commons

Portal The Washington Free Beacon podaje, że amerykańscy kongresmeni rozważają szereg inicjatyw, które zmusiłyby administrację Donalda Trumpa do zażądania od Polski rozstrzygnięcia kwestii żydowskich roszczeń. Serwis podaje, że chcieliby oni, aby prezydent USA uzależnił powstanie bazy Fort Trump w Polsce od wypłaty odszkodowań ofiarom Holokaustu.

„Koalicja prawodawców w Kongresie rozważa szereg inicjatyw, które zmusiłyby administrację Trumpa do zażądania od Polski rozstrzygnięcia kwestii roszczeń wysuwanych przez ofiary Holokaustu, zanim Stany Zjednoczone zgodzą się na powstanie stałej bazy wojskową w Polsce, która stał się znany jako Fort Trump” – pisze serwis The Washington Free Beacon.

„Polska pozostaje jedynym krajem w Unii Europejskiej, który nie wprowadził przepisów nakazujących restytucję starzejącym się osobom, które przeżyły Holokaust i ich rodzinom, których majątek i inne aktywa zostały skonfiskowane podczas II wojny światowej. Polska – w której odradza się antysemityzm – zaprotestowała przeciwko tym żądaniom, argumentując, że również była ofiarą nazistów, podobnie jak miliony polskich Żydów, którzy zostali wysłani do obozów śmierci” – czytamy w dalszej części opublikowanego artykułu.

„W związku z trwającymi negocjacjami w sprawie budowy Fort Trump ustawodawcy dostrzegają okazję do wykorzystania amerykańskiego nacisku, aby zmusić Polskę do ostatecznego stawienia czoła kwestii restytucji. Mike Pompeo kilkakrotnie podnosił ją w rozmowach z polskimi urzędnikami, zdobywając pochwały od grup żydowskich. Źródła w Departamencie Stanu mówią, że rozmowy trwają” – piszą dziennikarze.

W tekście przytoczono również wypowiedź Mateusza Morawieckiego, który podczas jednego z wieców wyborczych oświadczył, że Polska nie wypłaci nikomu żadnych odszkodowań z czasów II Wojny Światowej. Serwis podaje, że to właśnie słowa premiera naszego kraju zmotywowały grupę kongresmenów, którzy chcą, aby USA wywarły nacisk na Polskę ws. żydowskich roszczeń majątkowych.

Cały artykuł na ten temat znajdą państwo W TYM MIEJSCU.

Czytaj także: Projekt Kukiz’15 nt. ustawy 447 zdjęty z obrad Sejmu

Nie zamierzamy być adwokatem jakiegokolwiek z ugrupowań. Nie zamierzamy tworzyć własnej rzeczywistości, nie zamierzamy manipulować, czy ukrywać jakichkolwiek faktów. Pragniemy przekazywać sprawdzoną, rzetelną i autentyczną wiedzę, dzięki której samodzielnie wyrobisz sobie opinię na dany temat.

Kliknij by skomentować

Komentarze

© 2018 Fundacja Sejmlog | Wszelkie prawa zastrzeżone. Fundacja Sejmlog na podstawie art. 25 ust. 1 pkt. 1 b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu www.sejmlog.pl jest zabronione. Administratorem danych osobowych jest Fundacja SejmLog z siedzibą w Warszawie /02-662/, przy ul. Świeradowskiej 47 (dalej: „Fundacja”). Każda osoba ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie danych jest dobrowolne, lecz niezbędne do umożliwienia kontaktu drogą elektroniczną.