Connect with us

Polska

Francuski historyk: Nie bez powodu Polska jest wytykana palcem za swój antysemityzm

SejmLog

Dodano

dnia

YouTube/TV Libertes

Benoit Rayski, francuski historyk, opublikował na łamach portalu internetowego atlantico.fr polemikę do tekstu Erica Zemmoura, który chwalił Polskę za nowelizację ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Rayski ocenił, iż „nie bez powodu Polska jest wytykana palcem za swój antysemityzm”.

Rayski opublikował na atlantico.fr polemikę do tekstu Erica Zemmoura zamieszczonego na łamach „Le Figaro”. Zemmour pochwalił polskie władze za przyjęcie nowelizacji ustawy o IPN. Jego zdaniem jest to dowód na to, że „Polacy nie godzą się na samobiczowanie”.

Innego zdania jest Rayski, który twierdzi, że Polską rządzi „obskurancka prawica”, która chce zamykać ludzi do więzień „za ochronę honoru”. „Ale najwyraźniej honor Polski nie ma ceny” – ironizuje historyk.

Rayski dodaje, że ponad 70 lat używano określenia „polskie obozy śmierci i nikomu na całej planecie, włącznie z Polakami, to nie przeszkadzało”. Historyk uważa, że określenie, za które, zgodnie z nowelizacją ustawy o IPN, polskie prawo przewiduje kary „dawno wypadło z łask i mało kto go dziś używa”. „Ale polski rząd czuje się zobowiązany schlebiać najbardziej ponurym nacjonalistycznym ciągotom. Nie bez powodu Polska jest wytykana palcem za swój antysemityzm” – napisał.

Historyk uważa również, że Zemmour, który chwali Polskę za przyjęcie ustawy, „najwyraźniej jej nie czytał”.  „A ja czytałem – zapewnia Rayski.

 

Źródło:
atlantico.fr, wPolityce.pl

Nie zamierzamy być adwokatem jakiegokolwiek z ugrupowań. Nie zamierzamy tworzyć własnej rzeczywistości, nie zamierzamy manipulować, czy ukrywać jakichkolwiek faktów. Pragniemy przekazywać sprawdzoną, rzetelną i autentyczną wiedzę, dzięki której samodzielnie wyrobisz sobie opinię na dany temat.

© 2018 Fundacja Sejmlog | Wszelkie prawa zastrzeżone. Fundacja Sejmlog na podstawie art. 25 ust. 1 pkt. 1 b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu www.sejmlog.pl jest zabronione. Administratorem danych osobowych jest Fundacja SejmLog z siedzibą w Warszawie /02-662/, przy ul. Świeradowskiej 47 (dalej: „Fundacja”). Każda osoba ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie danych jest dobrowolne, lecz niezbędne do umożliwienia kontaktu drogą elektroniczną.