Connect with us

Polska

Korwin-Mikke: od dwóch lat krytykuję Chiny za nadmierny triumfalizm

Dodano

dnia

Janusz Korwin-Mikke/fot. SejmLog
Janusz Korwin-Mikke/fot. SejmLog

Janusz Korwin-Mikke udzielił wywiadu Wojciechowi Sirykowi, twórcy popularnego kanału „Nam Zależy” w serwisie YouTube. Polityk komentował m.in. politykę gospodarczą Chin i przyznał, że o ile wcześniej chwalił ten kraj, o tyle teraz zdarza mu się go krytykować.

Korwin-Mikke przyznał, że „Chiny, dzięki temu, że nie należą do Unii Europejskiej i nie dostają ani centa z Unii rozwijają się znakomicie”.

„Ale już od dwóch-trzech lat krytykuję Chiny za nadmierny triumfalizm. Są oszołomieni sukcesami, mają za dużo pieniędzy, w związku z czym zdzierają pieniądze i robią różne państwowe inwestycje – np. kolejną kolej, która jeździ 500 km/h. To jest bardzo droga inwestycja. Ona oczywiście budzi podziw, ale to jest przeinwestowanie” – dodaje lider partii Wolność.

„Jeżeli chodzi o mieszkania – również się przeinwestowali. Teraz w Chinach dom jedenastopiętrowy buduje się sześć dni. Jeszcze dziesięć lat temu gnieździli się w ciasnych klitkach, a w tej chwili mają pustostany. Wybudowali tego od cholery w ramach walki z bezdomnością i mają tych mieszkań za dużo. Byłem w Chinach w takim osiedlu, jak na Chiny dosyć luksusowym – widziałem tam, że co czwarty domek jest do wynajęcia albo na sprzedaż” – ocenia.

Korwin-Mikke przyznał, że w Chinach podobał mu się duch wolnej przedsiębiorczości. „Najbardziej podobało mi się to, o czym mówię na każdym kroku. Poznałem sporego przedsiębiorcę. Nazajutrz spotykam go na ulicy z siatką w ręku i on na mój pytający wzrok mówi, że idzie sobie kupić dwa mieszkania i w siatce ma pieniądze. Więc ja go pytam, czy rząd się nie pyta, skąd ma pieniądze. Facet zdębiał – jak to? dlaczego rząd miałby się pytać skąd ja mam pieniądze? Czyli 35 lat po Mao Zedongu Chińczycy są już normalnie, a na naszym kontynencie Europejczyk jest ciągle niewolnikiem, który uważa, że państwo ma prawo zaglądać mu do portfela i sprawdzać skąd ma pieniądze” – powiedział.

Cały wywiad TUTAJ.

Źródło:
wojciechsiryk.pl

Nie zamierzamy być adwokatem jakiegokolwiek z ugrupowań. Nie zamierzamy tworzyć własnej rzeczywistości, nie zamierzamy manipulować, czy ukrywać jakichkolwiek faktów. Pragniemy przekazywać sprawdzoną, rzetelną i autentyczną wiedzę, dzięki której samodzielnie wyrobisz sobie opinię na dany temat.

© 2018 Fundacja Sejmlog | Wszelkie prawa zastrzeżone. Fundacja Sejmlog na podstawie art. 25 ust. 1 pkt. 1 b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu www.sejmlog.pl jest zabronione. Administratorem danych osobowych jest Fundacja SejmLog z siedzibą w Warszawie /02-662/, przy ul. Świeradowskiej 47 (dalej: „Fundacja”). Każda osoba ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie danych jest dobrowolne, lecz niezbędne do umożliwienia kontaktu drogą elektroniczną.