Connect with us

Polska

Lubnauer: Europa i USA nie będą umierać za kraj, który ma tak zszargany wizerunek

Dodano

dnia

Katarzyna Lubnauer fot. Kancelaria Sejmu - Krysztof Białoskórski
Flickr/Sejm RP/Krzysztof Białoskórski

Katarzyna Lubnauer, przewodnicząca Nowoczesnej, była gościem audycji „Salon Polityczny Trójki”. W trakcie rozmowy odniosła się m.in. do informacji opublikowanej przez portal Onet.pl, jakoby Stany Zjednoczone miały nałożyć na Polskę sankcje. MSZ, podobnie jak Departament Stanu USA, zdementowało te informacje.

Lubnauer przyznała, że „niezależnie od tego jaka jest prawda, sytuacja jest trudna”. Polityk dodała również, że jej zdaniem „Europa i USA nie będą umierać za kraj, który ma tak zszargany wizerunek i wchodzi w konflikty z innymi”.

Przewodnicząca Nowoczesnej skrytykowała również politykę historyczną prowadzoną przez Prawo i Sprawiedliwość oraz fakt, iż jej zdaniem wybija się ona na pierwszy plan, przed inne i znacznie istotniejsze dziedziny życia.  „Zamiast reformować służbę zdrowia mamy politykę historyczną, albo degradowanie generałów” – powiedziała i dodała, że rząd PiS „zawsze stawiał politykę historyczną nad realną”.

DONIESIENIA ONET.PL

Portal Onet.pl podał informację, iż podczas spotkania amerykańskich i polskich dyplomatów, przedstawiciele naszego rządu mieli usłyszeć, że USA zawieszają spotkania z naszymi politykami najwyższego szczebla. Bartosz Cichocki, wiceszef polskiego MSZ, zdementował te doniesienia.

Dziennikarze portalu Onet.pl informują, że dotarli do dokumentów, z których wynika, iż podczas spotkania, w którym uczestniczyli wysocy rangą amerykańscy politycy, postawiono polskim dyplomatom ultimatum. Serwis podaje, że w rozmowach po stronie amerykańskiej udział brali: Wess Mitchell, jeden z najbliższych współpracowników amerykańskiego szefa dyplomacji, a także doradczyni wiceprezydenta Mike’a Pence’a Molly Montgomety i Thomas K. Yazdgerdi, odpowiedzialny w Departamencie Stanu za kwestie dotyczące Holokaustu.

Zgodnie z tym, co przekazali dziennikarze portalu internetowego, Polacy mieli usłyszeć, że do momentu, gdy nie wejdą w życie zmiany wprowadzone w nowelizacji ustawy o IPN, zarówno prezydent, jak i wiceprezydent USA, nie spotkają się z naszymi politykami. Miałoby to oznaczać, iż prezydent Andrzej Duda oraz premier Mateusz Morawiecki, nie mogliby złożyć wizyty w Białym Domu i spotkać się z prezydentem Donaldem Trumpem.

MSZ DEMENTUJE

Doniesienia portalu Onet.pl skomentował Bartosz Cichocki. Wiceszef polskiego MSZ podczas rozmowy przeprowadzonej na antenie TVN24 oświadczył, że doniesienia portalu Onet.pl są nieprawdziwe. „Nie było żadnego ultimatum” – powiedział.

„Strona amerykańska wyrażała konsekwentnie zaniepokojenie, pytania o ustawę o IPN jeszcze na etapie projektu. Ma nadal swoje wątpliwości. Nie jest to dla nas zaskoczenie. Jesteśmy w kontakcie z dyplomatami amerykańskimi i nie ma w tych kontaktach klimatu ultimatum” – dodał.

Cichocki zapewnił również, że nieprawdą jest, iż Amerykanie odmówili spotkań na najwyższym szczeblu do czasu zmian w nowelizacji ustawy o IPN.

Informacje komentowane były również przez Departament Stanu USA. Jego rzeczniczka, Heather Nauert, oświadczyła, że „doniesienia zakładające jakiekolwiek zawieszenie współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa lub dialogu na wysokim szczeblu są po prostu fałszywe”. Więcej informacji W TYM MIEJSCU.

Źródło:
Polskie Radio, Onet.pl, SejmLog

Nie zamierzamy być adwokatem jakiegokolwiek z ugrupowań. Nie zamierzamy tworzyć własnej rzeczywistości, nie zamierzamy manipulować, czy ukrywać jakichkolwiek faktów. Pragniemy przekazywać sprawdzoną, rzetelną i autentyczną wiedzę, dzięki której samodzielnie wyrobisz sobie opinię na dany temat.

© 2018 Fundacja Sejmlog | Wszelkie prawa zastrzeżone. Fundacja Sejmlog na podstawie art. 25 ust. 1 pkt. 1 b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu www.sejmlog.pl jest zabronione. Administratorem danych osobowych jest Fundacja SejmLog z siedzibą w Warszawie /02-662/, przy ul. Świeradowskiej 47 (dalej: „Fundacja”). Każda osoba ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie danych jest dobrowolne, lecz niezbędne do umożliwienia kontaktu drogą elektroniczną.