Connect with us

Europa i Świat

Od 2021 koniec plastikowych wyrobów jednorazowego użytku. Parlament Europejski przyjął dyrektywę

Dodano

dnia

Parlament Europejski/Fot. © European Union 2016 - European Parliament

Parlament Europejski na posiedzeniu w środę przyjął dyrektywę dotyczącą zakazu sprzedaży wyrobów jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych. Zakaz miałby wejść w życie w 2021 roku. Ostateczną decyzję podejmie Rada Unii Europejskiej.

Wstępne porozumienie zawarte między Parlamentem Europejskim a Radą Unii Europejskiej w sprawie zakazu sprzedaży poparło 560 eurodeputowanych, 35 było przeciw, a 28 wstrzymało się od głosu.

Zgodnie z unijnymi przepisami od 2021 zakazem sprzedaży objęte zostaną produkty jednorazowego użytku wykonane z tworzywa sztucznego m.in. sztućce (łyżki, widelce, noże), styropianowe kubeczki, słomki do napojów, talerzyki oraz patyczki do uszów.

Wstępne porozumienie zawarte w 2018 roku

Projekt przygotowała w ubiegłym roku Komisja Europejska, natomiast PE i Rada UE doszły do porozumienia w grudniu 2018 roku.

Według Komisji Europejskiej ponad 80% odpadów w morzach, oceanach i na plażach stanowią tworzywa sztuczne. Jak wskazuje KE pozostałości po plastiku znajdowane, są w organizmach zwierząt morskich począwszy od żółwi skończywszy na rybach.

Parlament Europejski z kolei zwraca uwagę, że produkcja tworzyw sztucznych jest obecnie 20 razy wyższa niż pół wieku temu, czego konsekwencją jest dewastacja ekosystemu.

Źródło:
Polsat News, BBC.com
Kliknij by skomentować

Komentarze

© 2018 Fundacja Sejmlog | Wszelkie prawa zastrzeżone. Fundacja Sejmlog na podstawie art. 25 ust. 1 pkt. 1 b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu www.sejmlog.pl jest zabronione. Administratorem danych osobowych jest Fundacja SejmLog z siedzibą w Warszawie /02-662/, przy ul. Świeradowskiej 47 (dalej: „Fundacja”). Każda osoba ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie danych jest dobrowolne, lecz niezbędne do umożliwienia kontaktu drogą elektroniczną.