Connect with us

Polska

Poseł Rzepecki o „Benzyna+”. Marszałek przerwał wystąpienie: „to nie cyrk”

Dodano

dnia

Łukasz Rzepecki/fot. screen z transmisji 62. posiedzenia Sejmu RP

Dziś w Sejmie posłowie głosowali nad tzw. „ustawą paliwową”. W debacie poprzedzającej głosowanie wystąpił poseł Łukasz Rzepecki, którego wystąpienie w ramach dyskusji nad tym samym projektem było jednym z powodów opuszczenia ugrupowania Prawo i Sprawiedliwość. Wczoraj ofensywę informacyjną prowadzili posłowie ruchu Kukiz’15. Posłowie nie zgodzili się na odrzucenie w pierwszym czytaniu projektu noweli ustawy przewidującej m.in. wprowadzenie opłaty emisyjnej w paliwach. Odrzucenia chciała opozycja, która twierdzi, że będzie to kolejny podatek.

„W czwartek wieczorem ma się odbyć głosowanie w tej sprawie. Poprzednim razem pod presją opinii publicznej rząd wycofał się z projektu „Benzyna Plus”. Proszę o udostępnianie tego posta. Jeśli pozwolimy na podwyżkę ceny paliwa, to wyrażamy automatycznie zgodę na podwyżkę cen wszystkich towarów i usług” – pisał Paweł Kukiz na Facebooku.

„Niech rząd zacznie oszczędności od siebie! Niech zlikwiduje gabinety polityczne, subwencje partyjne, zredukuje liczbę powiatów, rozwiąże powiatowe urzędy pracy, itd., itd. …” – dodawał.

Rzepecki przeciwko „Benzyna+”

„Pan prezes Jarosław Kaczyński kilka lat temu bardzo słusznie mówił: „Nie trzeba być kierowcą, żeby wiedzieć, że benzyna stała się bardzo droga”. Apeluję do posłów z PiS o odwagę i odpowiedzialność, głosujcie za odrzuceniem ustawy, bo to jest haniebna ustawa” – mówił poseł Łukasz Rzepecki.

Dziś w trakcie dyskusji przyniósł na salę plenarną kanister, wykonany na wzór tego, który na jednej z przedwyborczych konferencji prezentował prezes Prawa i Sprawiedliwości – Jarosław Kaczyński.

Symboliczne w swoim wyrazie wystąpienie posła Rzepeckiego zostało przerwane przez marszałka Terleckiego, który odebrał głos parlamentarzyście dodając: „To nie cyrk”.

 

Kukiz przeciwko podwyżkom cen paliwa

O tym, że politycy Prawa i Sprawiedliwości zamierzają podnieść cenę paliwa Kukiz informował już przed rokiem. „Przepraszam, że psuję weekend ale muszę poinformować, że w piątek za tydzień PiS zamierza przegłosować podwyżkę cen paliwa. Dla pobierających 500+ oznacza to, że jedna pięćsetka w roku im odpada, bo tyle przeciętnie na rok wzrośnie utrzymanie samochodu” – pisał w lipcu 2017 roku. Kilka dni później krytykował ten pomysł z sejmowej mównicy.

Drugie podejście

W ubiegłym roku Prawo i Sprawiedliwość wycofało się z projektu ustawy paliwowej. Wycofany z Sejmu projekt ustawy o Funduszu Dróg Samorządowych zakładał m.in. wprowadzenie opłaty drogowej dla producentów i importerów paliw w wysokości 20 gr za litr paliwa. Miało to być jedno z głównych źródeł finansowania Funduszu, mającego na celu poprawę stanu dróg lokalnych.

„Na wniosek Jarosława Kaczyńskiego podjęliśmy decyzję o wycofaniu ustawy paliwowej” – napisał 17 lipca 2017 roku Joachim Brudziński.

Źródło:
Sejm RP
Kliknij by skomentować

Komentarze

© 2018 Fundacja Sejmlog | Wszelkie prawa zastrzeżone. Fundacja Sejmlog na podstawie art. 25 ust. 1 pkt. 1 b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu www.sejmlog.pl jest zabronione. Administratorem danych osobowych jest Fundacja SejmLog z siedzibą w Warszawie /02-662/, przy ul. Świeradowskiej 47 (dalej: „Fundacja”). Każda osoba ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie danych jest dobrowolne, lecz niezbędne do umożliwienia kontaktu drogą elektroniczną.