Connect with us

Europa i Świat

Prezydent Iranu o decyzji USA: ten błąd zjednoczy Irańczyków

Dodano

dnia

Fot. kremlin.ru/CC BY 4.0/Wikimedia Commons

Prezydent Iranu Hasan Rowhani podczas wystąpienia w telewizji bronił Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej, który dzień w poniedziałek został uznany przez USA za organizację terrorystyczną. Zapowiedział, że Iran może wznowić zawieszone prace nad bronią nuklearną.

Prezydent Republiki Islamskiej Iranu podkreślił, że elitarne oddziały Strażników Rewolucji Islamskiej chronią obywateli Iranu od 1979 roku.

„Strażnicy poświęcają swoje życie, aby chronić nasz naród, naszą rewolucję z 1979 roku. Dziś Ameryka ma im to za złe i umieszcza Strażników na czarnej liście  powiedział prezydent. (…) Ten błąd zjednoczy Irańczyków, a Gwardia będzie jeszcze bardziej popularna w Iranie. Ameryka używa terrorystów do sposobu działania w regionie, podczas gdy Strażnicy walczą z nimi w Iraku i Syrii” – dodał Hasan Rowhani w telewizyjnym wystąpieniu.

Prezydent w swoim wystąpieniu powiedział, że jeśli Stany Zjednoczone nadal będą wywierać presję na Teheranie, to wówczas Iran rozpocznie prace nad bronią nuklearną.

Korpus Strażników Rewolucji Islamskiej uznany za organizację terrorystyczną

Władze Stanów Zjednoczonych w poniedziałek uznały irańskie oddziały wojska za ugrupowanie terrorystyczne. To pierwszy przypadek wpisania przez USA na listę organizacji terrorystycznych zawodowych sil zbrojnych innego państwa.

„Ten bezprecedensowy krok podjęty przez Departament Stanu odzwierciedla rzeczywistość, że Iran nie tylko jest państwem sponsorującym terroryzm, ale że IRGC (Korpus Strażników Rewolucji Islamskiej – przyp. red.) aktywnie bierze udział, finansuje i promuje terroryzm jako metodę prowadzenia polityki” – oświadczył sekretarz stanu USA Mike Pompeo.

Uznanie jednej z irańskich formacji sił zbrojnych za ugrupowanie terrorystyczne oznacza m.in. zamrożenie wszystkich aktywów, jakie może ona mieć na terenie objętym amerykańską jurysdykcją, a także zakazem prowadzenia interesów z nią przez obywateli amerykańskich.

Pozwala to także na wprowadzenie zakazu wjazdu do USA tym osobom, które wspierały Korpus w sposób np. finansowy i oskarżyć je o złamanie sankcji. Może to dotyczyć również przedsiębiorstw z Europy i Azji.

Zadowolenie z amerykańskiej decyzji wyraziły władze Arabii Saudyjskiej, Izraela i Bahrajnu.

Natychmiastowa odpowiedź Iranu

Władze Teheranu uznały decyzję USA za nielegalną, ponieważ żaden kraj nie ma uprawnień, żeby siły zbrojne innego państwa uznać za organizację terrorystyczną. Irańska Najwyższa Rada Bezpieczeństwa ogłosiła wpisanie na irańską listę ugrupowań terrorystycznych CENTCOM – dowództwo sił Stanów Zjednoczonych znajdujących się w regionie Bliskiego Wschodu.

Elitarne jednostki Iranu

Korpus Strażników Rewolucji Islamskiej, zwany również Gwardią Rewolucyjną lub Strażnikami Rewolucji, utworzono w 1979 roku tuż po rewolucji islamskiej. Jego głównym celem jest obrona przed „wewnętrznymi oraz zewnętrznymi” zagrożeniami. Jego zwierzchnikiem jest najwyższy przywódca duchowo-polityczny Iranu ajatollah Ali Chamene. Korpus składa się z formacji lądowych, morskich i powietrznych, to najlepiej wyszkolona i wyposażona część sił zbrojnych Iranu. Gwardia liczy sobie około 160 tys. żołnierzy.

Źródło:
Defence24, PolsatNews, Al Jazeera
Kliknij by skomentować

Komentarze

© 2018 Fundacja Sejmlog | Wszelkie prawa zastrzeżone. Fundacja Sejmlog na podstawie art. 25 ust. 1 pkt. 1 b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu www.sejmlog.pl jest zabronione. Administratorem danych osobowych jest Fundacja SejmLog z siedzibą w Warszawie /02-662/, przy ul. Świeradowskiej 47 (dalej: „Fundacja”). Każda osoba ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie danych jest dobrowolne, lecz niezbędne do umożliwienia kontaktu drogą elektroniczną.