Connect with us

Polska

SLD oraz Monika Jaruzelska powołują Centrum Monitorowania Skutków Ustawy Degradacyjnej

Dodano

dnia

fot. Sojusz Lewicy Demokratycznej
fot. Sojusz Lewicy Demokratycznej

Sojusz Lewicy Demokratycznej reaguje na przyjętą przez Senat tzw. ustawę degradacyjną, która przewiduje odebranie stopni wojskowych osobom i żołnierzom rezerwy, którzy „w latach 1943-90 swoją postawą sprzeniewierzyli się polskiej racji stanu”. Na dzisiejszej konferencji prasowej Monika Jaruzelska oraz Janusz Zemke, we współpracy z SLD – powołali Centrum Monitorowania Skutków Ustawy Degradacyjnej.

– Dla żołnierza nie ma nic gorszego niż degradacja, która nie ma odniesienia do jego służby. Wpajano nam, że służymy narodowi i oddajemy swoje życie dla ojczyzny. Wpisanie do ustawy, że degradacja będzie dotyczyć żołnierzy, którzy „naruszyli polską rację stanu” jest dla nas zaskakujące. W takim byliśmy układzie, a nie innym. Wojsko było, jest i będzie apolityczne”

– mówił na konferencji prasowej płk Marek Bielec.

Monika Jaruzelska poinformowała, że we współpracy z Sojuszem Lewicy Demokratycznej zdecydowano o powołaniu Centrum Monitorowania Skutków Ustawy Degradacyjnej. O szczegółach, dotyczących inicjatywy rozmawialiśmy z rzeczniczką SLD.

Czym zajmie się Centrum Monitorowania Skutków Ustawy Degradacyjnej?

„Centrum będzie zbierało informacje dotyczące osób, których dotyczy tzw. ustawa degradacyjna oferując pomoc prawną w procedurze odwołania. Według zapisów ustawy, degradacji podlegają żołnierze WRON i KBW, ale jej drugi tryb uwzględnia także tych, wobec których wniosek zgłosi minister obrony narodowej. Wówczas decyzję podejmuje prezydent. Jeżeli osoby, których dotyczy ustawa nie żyją – nie ma procedury odwoławczej, dlatego zdecydowaliśmy się pomóc tym, którzy jeszcze mogą się bronić” – mówi w rozmowie z nami Anna Maria Żukowska, rzeczniczka SLD.

Centrum będzie prowadzić działania informacyjno-pomocowo-statystyczne.  Tym, którzy zostaną objęci działaniem ustawy, a wciąż żyją,  jak np. generał Mirosław Hermaszewski – oferuje pomoc prawną.

Kto tworzy CMSUD i jak otrzymać pomoc?

Centrum Monitorowania Skutków Ustawy Degradacyjnej to inicjatywa, którą będzie tworzyć Monika Jaruzelska, córka generała, który pośmiertnie, zostanie zdegradowany na mocy ustawy, Janusz Zemke – były poseł, sekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej oraz europoseł oraz inne osoby, które chcą „pro bono” prowadzić sprawy i udzielać porad prawnych.

Jak zapewniła rzeczniczka SLD, tuż po wejściu ustawy w życie, uruchomiona zostanie strona internetowa, gdzie będzie można uzyskać wszelkie informacje. Po pomoc, już teraz można zgłosić się do zarządu Związku Żołnierzy Wojska Polskiego.

fot. Sojusz Lewicy Demokratycznej

Odbiorą zdegradowanym mieszkania?

– Ustawa zmieni wojsko w ludzi całkowicie poddanych, sterroryzowanych tym, że mogą być zdegradowani, mogą być im odbierane mieszkania, emerytury, wynagrodzenie

– przekonywała dziś na konferencji prasowej Monika Jaruzelska.

– Istnieje coś takiego jak zasób mieszkaniowy Ministerstwa Obrony Narodowej. Takie mieszkania przysługują żołnierzom oraz ich rodzinom. Z chwilą wejścia w życie tzw. ustawy degradacyjnej pojawia się pytanie, czy rodzinom osób objętych jej działaniem dalej będzie przysługiwał taki lokal?

– stawia pytanie rzeczniczka SLD.

Jak dużej grupy dotyczy tzw. ustawa degradacyjna?

– Tak naprawdę ciężko ustalić jak duża grupa podlega działaniu ustawy. Jest napisana w taki sposób, że w jej zakres można byłoby wpisać wiele grup. Paradoksalnie, jeżeli chodzi o wydawanie rozkazów użycia broni palnej z powodów religijno-narodowościowych, to pod jej działanie można podciągnąć także część Żołnierzy Wyklętych. Dopóki nie pojawi się jakieś orzeczenie czy sądu, czy decyzja organów administracji publicznej, to nie można ustalić dokładnie, jaki będzie zasięg, zakres podmiotowy tej ustawy”

– mówi w rozmowie z portalem SejmLog rzeczniczka SLD.

– Ta ustawa nie dotyczy tylko i wyłącznie generałów, oficerów WRON i KBW, tak jak to przedstawiało Prawo i Sprawiedliwość. Jest napisana nieprecyzyjnie, stąd też nasz sprzeciw wspiera Związek Żołnierzy Wojska Polskiego. Według obecnych zapisów, to minister obrony narodowej będzie decydował o tym, czy dany żołnierzy sprzeciwił się polskiej racji stanu czy też nie? Zakładamy, że podlegać nowej ustawie może nawet kilkanaście tysięcy osób

– zaznaczyła.

SLD nie widzi żadnych „plusów”

– Nie zauważamy żadnych plusów. Po śmierci, w cywilizowanych państwach prawnych, nie prowadzi się działań wymiaru sprawiedliwości wobec nikogo. Toczące się postępowania – umarza. Należy podkreślić, że degradacja jest rodzajem kary. To środek karny i w związku z tym on powinien być według nas powodowany decyzją sądu, w procesie karnym” – podkreśla Anna Maria Żukowska. „Ta ustawa to ukłon w stronę twardego elektoratu PiS. Tak naprawdę, niczego dobrego w polskim systemie prawnym nie wprowadzi. Natomiast tworzy niebezpieczną furtkę, ponieważ w krajach europejskich, w krajach cywilizacji zachodniej, w krajach demokracji prawnej, w demokratycznym państwie prawnym – nie prowadzi się działań wobec osób nieżyjących. Uważamy, że to niebezpieczny precedens

– dodaje.

SLD i rola Jaruzelskiego w Marcu’68

– Rolę Jaruzelskiego w wydarzeniach Marca’68 oceniamy jednoznacznie negatywnie. Uważamy, że generał Jaruzelski miał w swojej karierze, w swojej drodze życiowej karty chlubne oraz niechlubne. Jedną z takich jest moment, kiedy wziął udział w degradowaniu i relegowaniu z wojska osób pochodzenia żydowskiego. Natomiast to, że przeszedł cały szlak bojowy w II wojnie światowej, to że uczestniczył w pokojowej transformacji – zasługuje na szacunek. Sojusz Lewicy Demokratycznej będzie stawał w obronie całokształtu jego życiorysu. Natomiast zdecydowanie potępiamy rolę, jaką odegrał w marcu 1968 roku, czy w inwazji na Czechosłowację. Tu nie ma żadnych wątpliwości

– mówiła w rozmowie z SejmLog rzeczniczka Sojuszu Lewicy Demokratycznej.

Źródło:
Sejmlog.pl

Polityka, historia i społeczeństwo | Redaktor SejmLog Media. "Adhibe rationem difficultatibus" – W trudnościach odwołuj się do rozumu.

© 2018 Fundacja Sejmlog | Wszelkie prawa zastrzeżone. Fundacja Sejmlog na podstawie art. 25 ust. 1 pkt. 1 b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu www.sejmlog.pl jest zabronione. Administratorem danych osobowych jest Fundacja SejmLog z siedzibą w Warszawie /02-662/, przy ul. Świeradowskiej 47 (dalej: „Fundacja”). Każda osoba ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie danych jest dobrowolne, lecz niezbędne do umożliwienia kontaktu drogą elektroniczną.