Connect with us

Polska

Sondaż dla „Polityki”: prawie połowa badanych nie chce powrotu Donalda Tuska do polskiej polityki

SejmLog

Dodano

dnia

Flickr/EU2017EE

Ośrodek badania Kantar Public przeprowadził sondaż na zlecenie tygodnika „Polityka”. Zapytano w nim Polaków, czy chcą, aby Donald Tusk wrócił do krajowej polityki.

Niemal połowa badanych, a precyzując – 49%, nie chce, aby Donald Tusk wrócił do polskiej polityki. W roli przyszłego prezydenta widzi go zaś 12% ankietowanych. 11% twierdzi z kolei, że Tusk powinien po raz kolejny objąć stery w Platformie Obywatelskiej.

9% badanych uważa, że Tusk byłby dobrym liderem dla opozycyjnej koalicji, która miałaby wystartować w najbliższych wyborach parlamentarnych. Prawie co piąty respondent przyznał, że nie ma zdania na ten temat.

Powrót do Polski

O ewentualnym powrocie do Polski Tusk mówił podczas swojej rozmowy z dziennikarzem TVN24, Andrzejem Morozowski. Zapowiedział wówczas, że w 2019 roku, gdy w naszym kraju będą odbywały się wybory parlamentarne, będzie w Polsce.

„Na pewno na emeryturę nie pójdę. W 2019 tak, będę tutaj i niech nikt nie myśli, że będę oglądał wyłącznie telewizję czy grał w piłkę z wnukami, chociaż z całą pewnością będę o tym pamiętał. Nie będę dzisiaj formułował żadnych scenariuszy. Mam nadzieję, że nie będzie potrzeby żądnych akcji ratunkowych. Wszystko będzie zależało od sytuacji”  – powiedział.

W podobnym tonie wypowiadał się polityk PO, Sławomir Neumann, który oświadczył, że Tusk wystartuje w wyborach prezydenckich. „Donald Tusk wróci na wybory prezydenckie. Do tego czasu Platforma musi wygrać wybory samorządowe, europejskie i parlamentarne” – powiedział i dodał, że z Tuskiem w roli prezydenta i Grzegorz Schetyną w roli premiera, PO zacznie „odbudowywać pozycję Polski”.

Źródło:
Polityka, TVN24, Super Express, SejmLog

Nie zamierzamy być adwokatem jakiegokolwiek z ugrupowań. Nie zamierzamy tworzyć własnej rzeczywistości, nie zamierzamy manipulować, czy ukrywać jakichkolwiek faktów. Pragniemy przekazywać sprawdzoną, rzetelną i autentyczną wiedzę, dzięki której samodzielnie wyrobisz sobie opinię na dany temat.

© 2018 Fundacja Sejmlog | Wszelkie prawa zastrzeżone. Fundacja Sejmlog na podstawie art. 25 ust. 1 pkt. 1 b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu www.sejmlog.pl jest zabronione. Administratorem danych osobowych jest Fundacja SejmLog z siedzibą w Warszawie /02-662/, przy ul. Świeradowskiej 47 (dalej: „Fundacja”). Każda osoba ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie danych jest dobrowolne, lecz niezbędne do umożliwienia kontaktu drogą elektroniczną.