Connect with us

Europa

Szef MSZ Israel Katz nie przeprosi Polaków za swoje słowa

Dodano

dnia

Fot. Adi Cohen Zedek/Wikimedia

Minister Spraw Zagranicznych Izraela Israel Katz powiedział dla telewizji Reshet 13, że nie ma zamiaru przepraszać Polaków za swoje słowa o tym, jakoby Polacy „wyssali antysemityzm z mlekiem matki”.

W czwartek szef dyplomacji Izraela był gościem w telewizji Reshet 13. Stwierdził on, że nie żałuje swoich słów oraz nie zamierza przepraszać za nie Polaków. Dodał również, że wielu Polaków współpracowało z nazistami.

Kryzys w stosunkach polsko-izraelskich

Kilka dni temu na antenie telewizji i24News Israel Katz, pytany o spór historyczny między Polską a Izraelem stwierdził, że nikt nie będzie dyktował warunków, w jaki sposób Izrael będzie wspominać ofiary Holocaustu.

– Nikt nie będzie mówił nam, w jaki sposób mamy się wyrażać i jak wspominać naszych poległych – powiedział szef dyplomacji Israel Katz.

– Sam jestem synem ocalonych z Holokaustu. Jak każdy Izraelczyk i Żyd mogę powiedzieć: nie zapomnimy i nie przebaczymy. Było wielu Polaków, którzy kolaborowali z nazistami i-tak jak powiedział Icchak Szamir (były premier Izraela – red.), któremu Polacy zamordowali ojca, Polacy wyssali antysemityzm z mlekiem matki – dodał minister.

Zalążek kryzysu zaistniał podczas konferencji bliskowschodniej w Warszawie, gdzie cytowany przez Jerusalem Post premier Izraela Benjamin Netanjahu miał powiedzieć, że Polacy kolaborowali z nazistami i Bralu udział w Holokauście. Doniesienia te zostały zdementowane przez ambasadora Izraela w Polsce Annę Azari.

– Byłam obecna przy briefingu premiera i nie mówił on, że polski naród kolaborował z nazistami, a jedynie, że żadna osoba nie została pozwana do sądu za wspominanie o tych Polakach, którzy z nimi współpracowali – napisała ambasador w liście skierowanym do Departamentu Spraw Zagranicznych przy Kancelarii Premiera.

Efektem było odwołanie wizyty polskiej delegacji na szczycie Grupy Wyszehradzkiej w Jerozolimie.

Źródło:
Rp.pl, Twitter
Kliknij by skomentować

Komentarze

© 2018 Fundacja Sejmlog | Wszelkie prawa zastrzeżone. Fundacja Sejmlog na podstawie art. 25 ust. 1 pkt. 1 b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu www.sejmlog.pl jest zabronione. Administratorem danych osobowych jest Fundacja SejmLog z siedzibą w Warszawie /02-662/, przy ul. Świeradowskiej 47 (dalej: „Fundacja”). Każda osoba ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie danych jest dobrowolne, lecz niezbędne do umożliwienia kontaktu drogą elektroniczną.