Connect with us

Polska

Ziobro o KRS: „Dziś udało się przywrócić zasadę trójpodziału władzy”

SejmLog

Dodano

dnia

fot. SejmLog

Dziś posłowie powołali nowych członków Krajowej Rady Sądownictwa. Głosowanie odbyło się bez udziału Platformy Obywatelskiej, Polskiego Stronnictwa Ludowego oraz .Nowoczesnej. Wyboru dokonano większością 3/5 głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów. Za powołaniem nowego składu KRS głosowało 267 posłów a dwóch wstrzymało się od głosu.

Chciałbym wyrazić satysfakcję z tego, że dziś, w polskim Sejmie, udało się przywrócić, w pełni tego słowa znaczeniu, zasadę trójpodziału władzy. Do tej pory było bowiem tak, że władza sądownicza w rzeczywistości była swoistym państwem w państwie. Nie podlegała realnym mechanizmom kontroli i system demokratyczny w tym sensie w Polsce nie do końca działał. Tak naprawdę jedynym elementem, mającym legitymację demokratyczną i wpływ zarazem na funkcjonowanie polskie sądownictwa, były decyzja pana prezydenta. Tak poza tym całe sądownictwo, jeżeli chodzi o nabór, awanse, cały proces związany z postępowaniami dyscyplinarnymi, usuwaniem z sądownictwa, były poza sferą kontroli demokratycznej władzy. To się właśnie zmieniło. Zdecydowaliśmy się wprowadzić model, który ma swoją tradycję w części państw europejskich” – mówił na konferencji prasowej dotyczącej KRS minister Zbigniew Ziobro.

GERSDORF REZYGNUJE Z FUNKCJI

W Krajowej Radzie Sądownictwa zasiądą: Dariusz Drajewicz, Jarosław Dudzicz, Grzegorz Furmankiewicz, Marek Jaskulski, Joanna Kołodziej-Michałowicz, Jędrzej Kondek, Teresa Kurcyusz-Furmanik, Ewa Łąpińska, Zbigniew Stanisław Łupina, Leszek Mazur, Maciej Andrzej Mitera, Maciej Nawacki, Dagmara Pawełczyk-Woicka, Rafał Puchalski i Paweł Kazimierz Styrna.

„Uprzejmie informuję, że Pierwszy Prezes Sądu Najwyższego, prof. dr hab. Małgorzata Gersdorf złożyła dzisiaj, 6 marca 2018 r., rezygnację z funkcji Przewodniczącego Krajowej Rady Sądownictwa” – poinformował jednocześnie rzecznik KRS.

Źródło:
Ministerstwo Sprawiedliwości, TVP Info, Krajowa Rada Sądownictwa

Nie zamierzamy być adwokatem jakiegokolwiek z ugrupowań. Nie zamierzamy tworzyć własnej rzeczywistości, nie zamierzamy manipulować, czy ukrywać jakichkolwiek faktów. Pragniemy przekazywać sprawdzoną, rzetelną i autentyczną wiedzę, dzięki której samodzielnie wyrobisz sobie opinię na dany temat.

© 2018 Fundacja Sejmlog | Wszelkie prawa zastrzeżone. Fundacja Sejmlog na podstawie art. 25 ust. 1 pkt. 1 b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu www.sejmlog.pl jest zabronione. Administratorem danych osobowych jest Fundacja SejmLog z siedzibą w Warszawie /02-662/, przy ul. Świeradowskiej 47 (dalej: „Fundacja”). Każda osoba ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie danych jest dobrowolne, lecz niezbędne do umożliwienia kontaktu drogą elektroniczną.