Connect with us

Polska

Andrzej Duda o Okrągłym Stole: był Polsce potrzebny, ale bilans nie jest jednoznacznie pozytywny

Dodano

dnia

Andrzej Duda Fot. Kancelaria Sejmu/ Krzysztof Białoskórski

Bogdan Rymanowski, dziennikarz Polsat News, przeprowadził długi wywiad z Andrzejem Dudą. Tematem rozmowy była rocznica porozumienia Okrągłego Stołu.

Podczas rozmowy Andrzej Duda przyznał, że w jego ocenie Okrągły Stół był potrzebny Polsce. Jego bilans nie może być jednak oceniany jako jednoznacznie pozytywny.

–  Było wiele rzeczy, których mogliśmy uniknąć, wielu ludzi spotkał wręcz tragiczny los. Bilans nie jest jednoznacznie pozytywny, ale jest dodatni. (…) jeśli ktoś pyta, czy się nie opłacało, ja mówię: opłacało się – powiedział głowa państwa.

Duda wspomina również, jakie znacznie miał Okrągły Stół z jego perspektywy.

– Miałem 17 lat. Był to dla mnie ogromny przełom, dla mojej rodziny. Była wielka radość, bardzo czekaliśmy i głęboko wierzyliśmy, że to doprowadzi rzeczywiście do zmienienia Polski – oświadczył prezydent.

Prezydent stwierdził również, że Okrągły Stół wysunął Polskę, jako lidera przemian w Europie.

–  Był potrzebny także z jeszcze jednego względu, kiedyś bardzo mocno akcentował to prezydent Lech Kaczyński, który uważał, że tak czy siak Okrągły Stół powinien mieć miejsce, (…) żebyśmy byli tym pierwszym krajem, w którym następowały przemiany. Mur berliński runął, bo Polska dała temu początek. I możemy to dzisiaj śmiało mówić, to jest fakt, to jest prawda – powiedział Andrzej Duda.

Podczas rozmowy Duda poruszył również sprawę Lecha Wałęsy.

– Lech Wałęsa jest bohaterem lat 80., z pewnością można go nazywać bohaterem naszej wolności – mówił prezydent, pytany o ocenę ważnych postaci przełomu lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych. – Ma ciemne karty w swoim życiorysie, oczywiście, że ma. Szkoda, że kiedyś nie wyznał Polakom prawdy, jak rzeczywiście było, bo myślę, że ogromna cześć ludzi by mu uwierzyła – powiedział prezydent RP.

Cały wywiad TUTAJ.

Źródło:
Polsat News

Nie zamierzamy być adwokatem jakiegokolwiek z ugrupowań. Nie zamierzamy tworzyć własnej rzeczywistości, nie zamierzamy manipulować, czy ukrywać jakichkolwiek faktów. Pragniemy przekazywać sprawdzoną, rzetelną i autentyczną wiedzę, dzięki której samodzielnie wyrobisz sobie opinię na dany temat.

Kliknij by skomentować

Komentarze

© 2018 Fundacja Sejmlog | Wszelkie prawa zastrzeżone. Fundacja Sejmlog na podstawie art. 25 ust. 1 pkt. 1 b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu www.sejmlog.pl jest zabronione. Administratorem danych osobowych jest Fundacja SejmLog z siedzibą w Warszawie /02-662/, przy ul. Świeradowskiej 47 (dalej: „Fundacja”). Każda osoba ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie danych jest dobrowolne, lecz niezbędne do umożliwienia kontaktu drogą elektroniczną.