Connect with us

Polska

Barbara Nowacka przedstawiła projekt ustawy dotyczącej rozdziału państwa od Kościoła

Dodano

dnia

fot. Kancelaria Sejmu - Paweł Kula

Inicjatywa Polska, ugrupowanie, którego założycielką jest Barbara Nowacka, przedstawiło projekt ustawy, który jest pierwszym etapem rozdziału Kościoła od państwa.

– Ostatnie lata pokazują, że Polsce bardzo potrzeba rozdziału Kościoła od państwa i świeckości – uporządkowania relacji, które ewidentnie zostały zakłócone. Jeśli mamy być krajem demokratycznym, krajem równych praw i równych szans, pewne relacje trzeba przebudować i przemodelować – powiedziała podczas konferencji prasowej przed Sejmem, Barbara Nowacka.

Nowacka dodała, że jej ugrupowanie proponuje zainicjowanie szerokiej dyskusji na temat rozdziału państwa od Kościoła.

– Szeroką dyskusję, która pozwoli w następnym parlamencie zacząć działać tak, żeby mieć pewność, że relacje między Kościołem i państwem są zdrowe – oświadczyła.

Projekt zaprezentowany przez Nowacką zakłada m.in. zniesienia finansowania przez państwo religii w szkołach. Lekcje tego typu miałyby być sponsorowane przez związki wyznaniowe i kościoły, które „chcą nauczać zasad swojej wiary w szkole”. Religia miałaby zostać wpisana też na listę zajęć dodatkowych.

Inicjatywa Polska chce również, aby księża i duchowni sami opłacali swoje ubezpieczenie społeczne i zdrowotne. Wśród postulatów znajduje się też likwidacja Funduszu Kościelnego oraz wszystkich „rządowo-kościelnych komisji”.

Do 20 lutego pod petycją zbierane będą podpisy ws. projektu ustawy. Następnie ten zostanie złożony w Sejmie. Nowacka zapowiada, że jeśli sejmowa komisja do spraw petycji nie rozpatrzy wniosku Inicjatywy Polskiej, wówczas „ruszy projekt obywatelski”.

Nowacka wezwała wszystkie ruchy polityczne do wsparcia projektu. Jak twierdzi swoją aprobatę wyrazili już działacze Komitetu Obrony Demokracji.

Kliknij by skomentować

Komentarze

© 2018 Fundacja Sejmlog | Wszelkie prawa zastrzeżone. Fundacja Sejmlog na podstawie art. 25 ust. 1 pkt. 1 b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu www.sejmlog.pl jest zabronione. Administratorem danych osobowych jest Fundacja SejmLog z siedzibą w Warszawie /02-662/, przy ul. Świeradowskiej 47 (dalej: „Fundacja”). Każda osoba ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie danych jest dobrowolne, lecz niezbędne do umożliwienia kontaktu drogą elektroniczną.