Connect with us

Europa i Świat

Brak porozumienia Japonii i Rosji ws. spornych terytoriach

Dodano

dnia

Fot. Пресс-служба Президента России / Wikimedia

Prezydent Rosji Władimir Putin i premier Japonii Shinzo Abe odbyli spotkanie w kuluarach po szczycie państw G20 w Japonii. Przywódcy swoich państw zadeklarowali chęć współpracy w zakresie gospodarki oraz turystyki. Jednakże nie udało się osiągnąć porozumienia w sprawie spornych terytoriów – Wysp Kurylskich.

Shinzo Abe wypowiedział się na temat spornych terytoriów, twierdząc, że „niełatwo jest pogodzić dzielące nas różnice, ale coraz wyraźniej rysują się sprawy, w których musimy te różnice przezwyciężyć” – cytowany przez TVN24.

Z kolei prezydent Rosji Władimir Putin oświadczył, że „wyniesienie relacji rosyjsko-japońskich na wyższy poziom będzie wymagało wiele pracy”. Aczkolwiek wyraża on nadzieję na rozwiązanie najtrudniejszych problemów dogodny dla obu stron.

Łatwiejsze wizy dla Rosjan i rozmowy na temat Korei Północnej

Premier Japonii oświadczył, że jego kraj zaoferuje uproszczone procedury wizowe dla rosyjskich obywateli.

Natomiast sytuacja związana z Koreą Północną powinna zostać uregulowana na poziomie politycznym – powiedział Władimir Putin.

Wyspy Kurylskie spornym terytorium

Po kapitulacji Japonii w 1945 roku podczas II wojny światowej, ZSRR zajął archipelag Kurylów powodując spór terytorialny trwający do dzisiaj. Do dzisiaj Rosja i Japonia nie podpisały formalnego układu pokojowego po zakończeniu wojny. Władze Japonii domagają się zwrotu czterech wysp.

Kliknij by skomentować

Komentarze

© 2018 Fundacja Sejmlog | Wszelkie prawa zastrzeżone. Fundacja Sejmlog na podstawie art. 25 ust. 1 pkt. 1 b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu www.sejmlog.pl jest zabronione. Administratorem danych osobowych jest Fundacja SejmLog z siedzibą w Warszawie /02-662/, przy ul. Świeradowskiej 47 (dalej: „Fundacja”). Każda osoba ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie danych jest dobrowolne, lecz niezbędne do umożliwienia kontaktu drogą elektroniczną.