Connect with us

Europa i Świat

Komisja Europejska rozpoczyna postępowanie o naruszenie prawa przez Polskę

Dodano

dnia

Komisja Europejska wszczęła w środę postępowanie o naruszenie prawa unijnego przez Polskę. Kwestia dotyczy nowego systemu dyscyplinarnego dla sędziów. Polska na udzielenie odpowiedzi ma dwa miesiące.

Według Komisji Europejskiej nowy system dyscyplinarny podważa niezależność polskich sędziów i nie daje gwarancji do ochrony przed kontrolą polityczną, co jest wymogiem Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

-Nowy system środków dyscyplinarnych podważa niezawisłość polskich sędziów, nie zapewniając niezbędnych gwarancji pozwalających chronić ich przed polityczną kontrolą, wymaganych zgodnie z orzecznictwem Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej – brzmi część komunikatu prasowego Komisji Europejskiej.

KE wskazuje, że nowy system środków dyscyplinarnych wobec sędziów ogranicza prawa procesowe sędziów obwinionych w danej kwestii oraz nie gwarantuje, że sprawy będą rozpatrywane w „rozsądnym terminie”. Powodem jest umożliwienie Prezydentowi RP i Ministrowi Sprawiedliwości podtrzymywania zarzutów przeciwko sędziom przez powoływanie rzeczników dyscyplinarnych.

Komisja zwraca uwagę, że Polska nie wypełniła zobowiązań na mocy artykułu 267. Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, który gwarantuje prawo sądów do złożenia wniosków o wydanie orzeczenia w trybie prejudycjalnym przez Trybunał Sprawiedliwości UE.

-Funkcjonowanie odesłania prejudycjalnego – będącego podstawą unijnego porządku prawnego – wymaga, by sąd krajowy miał swobodę zwrócenia się do Trybunału Sprawiedliwości z każdym pytaniem prejudycjalnym, jakie uważa za niezbędne i to na każdym etapie postępowania – informuje KE.

Dwa miesiące na odpowiedź ze strony polskiego rządu

Rząd polski ma teraz 2 miesiące na udzielenie odpowiedzi na wezwanie do usunięcia uchybienia – zaznacza Komisja.

W komunikacie prasowym Komisja podkreśla, że praworządność jest jedną ze wspólnych wartości, na których oparta jest Wspólnota Europejska.  Przypomina również o podjęciu pierwszych rozmów na rzecz praworządności w Polsce w styczniu 2016 roku. Jednak ze względu na brak postępów, w dniu 20 grudnia 2017 roku Komisja Europejska uruchomiła procedurę artykułu 7. Traktatu o Unii Europejskiej, który zakłada możliwość nałożenia sankcji m.in. zawieszeniem prawa do głosowania na forum UE lub ograniczenia funduszy z Unii Europejskiej.

Źródło:
Europa.eu, TVN24
Kliknij by skomentować

Komentarze

© 2018 Fundacja Sejmlog | Wszelkie prawa zastrzeżone. Fundacja Sejmlog na podstawie art. 25 ust. 1 pkt. 1 b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu www.sejmlog.pl jest zabronione. Administratorem danych osobowych jest Fundacja SejmLog z siedzibą w Warszawie /02-662/, przy ul. Świeradowskiej 47 (dalej: „Fundacja”). Każda osoba ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie danych jest dobrowolne, lecz niezbędne do umożliwienia kontaktu drogą elektroniczną.