Connect with us

Polska

Kukiz’15: PiS kopiuje pomysł. Wniosek o powołanie komisji śledczej ds. VAT leży w Sejmie pół roku

SejmLog

Dodano

dnia

Paweł Kukiz

Dziś rano Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało Jacka Kapicę – byłego wiceministra finansów i szefa Służby Celnej. Wobec tej informacji Prawo i Sprawiedliwość zapowiedziało powołanie Komisji śledczej ds. VAT. Problem w tym, że taki projekt od pół roku leży w Sejmie i został zgłoszony przez klub Kukiz’15. Przedstawicielem wnioskodawców był poseł Marek Jakubiak.

Projekt uchwały w sprawie powołania komisji śledczej do zbadania prawidłowości i legalności działań organów i instytucji publicznych podejmowanych celem zapobieżenia zaniżonym wpływom do budżetu państwa z podatku od towarów i usług i podatku akcyzowego, został złożony przez posłów 15 września 2017 roku. Wnioskodawcy postulowali, by w skład komisji weszło 9 członków, a także, by znaleźli się w niej nie tylko posłowie, ale także przedsiębiorcy ponieważ to właśnie oni wypracowywali wpływy z VAT.

 

Od tamtej pory cisza, aż do dziś

Komisja miała ustalić „jakie kroki podejmowały i podejmują organy władzy państwowej, celem zapobieżenia powstawaniu i wzrostowi zjawiska luki w podatku VAT i zaniżonych wpływów z akcyzy”. Jej celem było także sprawdzenie, czy możliwe było podjęcie skutecznych działań, a jeśli ich nie podjęto, to czy wynikało to z niekompetencji czy z celowych zachowań urzędników.

 

PiS pochwalił się nie swoim projektem

„Gdyby te 21 mld było w budżecie wówczas, dzisiaj ten budżet też mógłby być zupełnie inny, pieniędzy mogłoby być więcej i byłyby pieniądze na podwyżki, chociażby dla różnych grup, które o te podwyżki się upominają. Ale my robimy krok do przodu, wracamy do tematu komisji VAT-owskiej, która przed nami”– mówiła dziś na briefingu prasowym rzecznik PiS, Beata Mazurek.

„Zamierzamy powołać komisję śledczą ds. nieprawidłowości przede wszystkim wokół podatku VAT, bezpośrednio po świętach przedstawimy, złożymy w Sejmie projekt uchwały o powołaniu tejże komisji wraz z zakresem pracy” – mówił Marcin Horała.

„To pokazuje, że tak, jak prokuratura Zbigniewa Ziobro poważnie podeszła do przestępstw VAT-owskich – przygotowaliśmy specjalne przepisy, wprowadziliśmy nowe praktyki i uchroniliśmy skarb państwa przed wyciekiem dziesiątek miliardów złotych, tak tutaj chodzi o kwotę ponad 20 miliardów złotych, które miały wypłynąć w wyniku afery hazardowej” – powiedział Jaki w RMF FM. Podkreślił, że w tej sprawie prokuratorzy „mają już zebrany bardzo dobry materiał” – mówił z kolei Patryk Jaki w radiu RMF FM.

 

Źródło:
TVP Info

Nie zamierzamy być adwokatem jakiegokolwiek z ugrupowań. Nie zamierzamy tworzyć własnej rzeczywistości, nie zamierzamy manipulować, czy ukrywać jakichkolwiek faktów. Pragniemy przekazywać sprawdzoną, rzetelną i autentyczną wiedzę, dzięki której samodzielnie wyrobisz sobie opinię na dany temat.

© 2018 Fundacja Sejmlog | Wszelkie prawa zastrzeżone. Fundacja Sejmlog na podstawie art. 25 ust. 1 pkt. 1 b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu www.sejmlog.pl jest zabronione. Administratorem danych osobowych jest Fundacja SejmLog z siedzibą w Warszawie /02-662/, przy ul. Świeradowskiej 47 (dalej: „Fundacja”). Każda osoba ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie danych jest dobrowolne, lecz niezbędne do umożliwienia kontaktu drogą elektroniczną.