Connect with us

Polska

Legutko o postępowaniu TSUE: cała sprawa jest polityczna od samego początku

Dodano

dnia

Ryszard Legutko/Fot. © European Union 2016 - European Parliament/CC BY-NC-ND 2.0/Flickr
Ryszard Legutko/Fot. © European Union 2016 - European Parliament/CC BY-NC-ND 2.0/Flickr

Prof. Legutko był gościem porannej rozmowy z Robertem Mazurkiem w RMF FM. W dyskusji poruszono przede wszystkim wątek toczącego się przed TSUE postępowania wobec Polski. Zdaniem europosła Prawa i Sprawiedliwości cała sprawa ma charakter wyłącznie polityczny.

Jak podkreślał prof. Ryszard Legutko, TSUE nie ma żadnych kompetencji do oceniania organizacji polskiego systemu sprawiedliwości.

– Sprawa organizacji systemu sprawiedliwości nie podlega jurysdykcji Trybunału Europejskiego. Inaczej rzecz mówiąc, nic Trybunałowi Sprawiedliwości do tego, jak zorganizowany jest system sprawiedliwości

– mówił europoseł PiS.

Legutko: jest front, który stara się pacyfikować rządy

Jak przekonywał prof. Legutko, w całej sprawie chodzi także o zachowanie pewnej tendencji, która stara się „pacyfikować rządy, partie i organizacje niepokorne”. Zwracał również uwagę na postać prof. Marka Safijana.

– W tym przypadku chodzi jeszcze o co innego, dlatego bo jest taki jednolity front w Europie i Unii Europejskiej, który stara się spacyfikować wszystkie rządy, partie i organizacje niepokorne i Trybunał do tego należy. Kto jest w tym trybunale? Mamy tam prof. Marka Safjana, to jest polski przedstawiciel, który przyjeżdża do Polski i działa przeciw rządowi

– mówił prof. Legutko.

Deklaracje polityczne w TSUE

Zdaniem europosła, Trybunał Sprawiedliwości powinien być bezstronny, a tymczasem pierwszą rzeczą, jaką robią jego członkowie to deklaracja konkretnej strony politycznej.

– Sam pisałem do przewodniczącego Trybunału Sprawiedliwości w sprawie pana profesora Safjana. Jednak sędzia powinien być bezstronny. Ja nie powinienem w ogóle mieć żadnej informacji o tym, jakie są sympatie polityczne sędziego. Tymczasem pierwsza rzecz jaką oni robią, to się deklarują politycznie

– mówił.

Źródło:
Kliknij by skomentować

Komentarze

© 2018 Fundacja Sejmlog | Wszelkie prawa zastrzeżone. Fundacja Sejmlog na podstawie art. 25 ust. 1 pkt. 1 b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu www.sejmlog.pl jest zabronione. Administratorem danych osobowych jest Fundacja SejmLog z siedzibą w Warszawie /02-662/, przy ul. Świeradowskiej 47 (dalej: „Fundacja”). Każda osoba ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie danych jest dobrowolne, lecz niezbędne do umożliwienia kontaktu drogą elektroniczną.