Connect with us

Polska

Mateusz Morawiecki złożył hołd Polakom, którzy ratowali Żydów

Dodano

dnia

Fot. Twitter/Kancelaria Premiera

Mateusz Morawiecki brał udział w uroczystościach z okazji Narodowego Dnia Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką w Sadownem na Mazowszu. Podczas swojego wystąpienia oddał hołd naszym rodakom, którzy wykazali się bohaterską postawą.

W trakcie obchodów zorganizowanych przez Instytut Pileckiego, odsłonięte zostały tablice upamiętniające rodzinę Lubkiewiczów, za pomoc okazaną Żydom, oraz mieszkańców gminy Sadowne.

Mateusz Morawiecki podkreślił, że historia rodziny Lubkiewiczów dobitnie ilustruje, jak szlachetne postawy przyjmowali Polacy w czasie II wojny światowej. Przez Sadowne przechodziła kolej do Treblinki – miejsca zagłady Żydów z całej Europy. Tym, którym udało się uciec z transportu, mogli liczyć na pomoc okolicznych rodzin.

„Mieszkańcy powiatu węgrowskiego zdali egzamin z człowieczeństwa. Jeden bochenek chleba wystarczał często, żeby uratować życie. Ale jeden bochenek chleba stawał się też często przyczyną śmierci” – mówił szef polskiego rządu.

„Dzisiaj, my Polacy na pamięci państwa Lubkiewiczów, na pamięci milionów Polaków, którzy walczyli, cierpieli, ratowali swoich sąsiadów, na pamięci wielkiej historii Polski – na tym fundamencie budujemy wielką Polskę” – dodawał Mateusz Morawiecki.

„Nie ma porównania między karą więzienia w Europie Zachodniej za pomoc Żydom do pomocy Polaków, którzy ratowali swoich sąsiadów mimo tego, że okrutną śmiercią Niemcy traktowali wszystkich tych, którzy ośmielali się pomagać” – kontynuował premier.

„Wbrew różnym oszczerstwom, to przemawia za dobrym sercem Polaków – źródła historyczne, wiedza historyczna, logika faktów historycznych tamtych czasów. Bo Żyd, który spotykał Niemca umierał. A Żyd który spotykał Polaka, miał szansę przeżyć” – tłumaczył Mateusz Morawiecki.

Nie zamierzamy być adwokatem jakiegokolwiek z ugrupowań. Nie zamierzamy tworzyć własnej rzeczywistości, nie zamierzamy manipulować, czy ukrywać jakichkolwiek faktów. Pragniemy przekazywać sprawdzoną, rzetelną i autentyczną wiedzę, dzięki której samodzielnie wyrobisz sobie opinię na dany temat.

Kliknij by skomentować

Komentarze

© 2018 Fundacja Sejmlog | Wszelkie prawa zastrzeżone. Fundacja Sejmlog na podstawie art. 25 ust. 1 pkt. 1 b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu www.sejmlog.pl jest zabronione. Administratorem danych osobowych jest Fundacja SejmLog z siedzibą w Warszawie /02-662/, przy ul. Świeradowskiej 47 (dalej: „Fundacja”). Każda osoba ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie danych jest dobrowolne, lecz niezbędne do umożliwienia kontaktu drogą elektroniczną.