Connect with us

Polska

Morawiecki wręczył Junckerowi „białą księgę” nt. reform sądownictwa. Krytyka ze strony Borysa Budki

SejmLog

Dodano

dnia

Flickr/Kancelaria Premiera

Podczas czwartkowej wizyty w Brukseli Mateusz Morawiecki spotkał się z szefem Komisji Europejskiej, Jean-Claude’m Junckerem. Premier przekazał mu „białą księgę” na temat reform sądownictwa. Znalazły się w niej, jak podaje Kancelaria Premiera, „przykłady podobnych rozwiązań z innych krajów UE oraz orzecznictwo międzynarodowych trybunałów”.

„Biała księga stanowi część odpowiedzi Polski na rekomendacje Komisji Europejskiej dotyczące wymiaru sprawiedliwości, ale będzie też formalna odpowiedź na rekomendacje tak, jak to jest przyjęte zgodnie z unijną procedurą” – powiedział Morawiecki.

W „białej księdze” rząd wskazuje na duże podobieństwa między ustawami obowiązującymi w Polsce a rozwiązaniami obecnymi od lat w innych krajach Unii Europejskiej. Przykładowo, procedura powołania Krajowej Rady Sądownictwa różni się tylko nieznacznie od systemu obecnego w Hiszpanii; przepisy o skardze nadzwyczajnej mają swój odpowiednik we Francji, a te o odłożeniu w czasie przejścia sędziów w stan spoczynku – w Wielkiej Brytanii.

„Przepisy te funkcjonują od dawna w krajach o stabilnych systemach demokratycznych i nigdy nie uznawano ich za zagrożenie dla praworządności. Biała księga pokazuje, że powodów do obaw nie ma także w przypadku Polski” – czytamy na premier.gov.pl.

BUDKA: STEK KŁAMSTW I MANIPULACJI

Wręczenie „białej księgi” szefowi Komisji Europejskiej przez Mateusza Morawieckiego skomentował były minister sprawiedliwości, poseł Platformy Obywatelskiej, Borys Budka.

„Nie było i nie ma żadnej reformy wymiaru sprawiedliwości” – napisał polityk na Twitterze.

„Biała księga przekazana Komisji Europejskiej zawiera stek kłamstw i manipulacji. Upartyjniono KRS, zablokowano Trybunał Konstytucyjny, zrobiono czystkę na stanowiskach prezesów sądów. Kolejny raz premier Morawiecki kompromituje Polskę” – dodał.

 

Źródło:
Twitter, premier.gov.pl

Nie zamierzamy być adwokatem jakiegokolwiek z ugrupowań. Nie zamierzamy tworzyć własnej rzeczywistości, nie zamierzamy manipulować, czy ukrywać jakichkolwiek faktów. Pragniemy przekazywać sprawdzoną, rzetelną i autentyczną wiedzę, dzięki której samodzielnie wyrobisz sobie opinię na dany temat.

© 2018 Fundacja Sejmlog | Wszelkie prawa zastrzeżone. Fundacja Sejmlog na podstawie art. 25 ust. 1 pkt. 1 b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu www.sejmlog.pl jest zabronione. Administratorem danych osobowych jest Fundacja SejmLog z siedzibą w Warszawie /02-662/, przy ul. Świeradowskiej 47 (dalej: „Fundacja”). Każda osoba ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie danych jest dobrowolne, lecz niezbędne do umożliwienia kontaktu drogą elektroniczną.