Connect with us

Europa i Świat

Niemieckie media o przeniesieniu amerykańskich żołnierzy do Polski

Dodano

dnia

Donald Trump/fot. Gage Skidmore/CC BY-SA 2.0/Wikimedia Commons
Donald Trump/fot. Gage Skidmore/CC BY-SA 2.0/Wikimedia Commons

W ostatnich dniach niemiecką prasę obiegła wiadomość o możliwym częściowym wycofaniu, bądź oddelegowaniu do Polski 35.000 amerykańskich żołnierzy stacjonujących w Niemczech.

Wszystko zaczęło się od badań prowadzonych przez Pentagon, o których donosił „Washington Post”. Zdaniem amerykańskiej gazety – na którą z kolei powołuje się między innym „Süddeutsche Zeitung”, „Focus” i „Die Welt” – Amerykanie z Pentagonu mieli rozważać przeniesienie stacjonujących w Niemczech amerykańskich jednostek do Polski, bądź ich całkowite wycofanie za ocean. W ostatnich dniach doniesienia dementowało Amerykańskie Ministerstwo Obrony.

Amerykanie dementują

Zdaniem „Washington Post” amerykański prezydent Donald Trump miał snuć pomysły o wycofaniu bądź przeniesieniu amerykańskich wojsk do Polski, podczas spotkania z doradcami wojskowymi w Białym Domu. Europejscy partnerzy NATO mieli być zaniepokojeni takimi słowami.

Amerykańskie Ministerstwo Obrony stanowczo zaprzeczyło, jakoby wycofanie wojsk z Niemiec miało być planowane. Niemiecki magazyn „Focus” przypomina jednak, że Donald Trump wielokrotnie krytykował NATO jako organizację, a także europejskich partnerów za zbyt małe wydatki na obronność (poniżej 2 procent PKB). W ogniu krytyki znajdowała się zwłaszcza Republika Federalna Niemiec.

 

NATO i UE nad przepaścią?

„Focus” nie bez przesady zauważa, że „nie tylko osobno, ale nawet wszystkie europejskie państwa razem” (bez Stanów Zjednoczonych) mogą „nie być w stanie się obronić” przed potencjalnym wrogiem. Wycofanie amerykańskich wojsk ze starego kontynentu mogłoby oznaczać, że nie tylko NATO, lecz nawet Unia Europejska stanęłaby „nad przepaścią”.

W wielu niemieckich, ale i światowych mediach cytowane były tajemnicze słowa amerykańskiego prezydenta na temat rozmów uznania przez Rosję aneksji Krymu. Na pytanie, czy jest to możliwe Donald Trump na pokładzie Air Force One odpowiedział „zobaczymy”.  Szeroko komentowana jest również odpowiedź prezydenta USA na pytanie, o czym będzie rozmawiać z rosyjskim prezydentem Władimirem Putinem podczas nachodzącego spotkania w Helsinkach.

– Będziemy rozmawiać o Ukrainie i Syrii

– zapowiadał.

Źródło:
washingtonpost.com, zeit.de, focus.de

Nie zamierzamy być adwokatem jakiegokolwiek z ugrupowań. Nie zamierzamy tworzyć własnej rzeczywistości, nie zamierzamy manipulować, czy ukrywać jakichkolwiek faktów. Pragniemy przekazywać sprawdzoną, rzetelną i autentyczną wiedzę, dzięki której samodzielnie wyrobisz sobie opinię na dany temat.

© 2018 Fundacja Sejmlog | Wszelkie prawa zastrzeżone. Fundacja Sejmlog na podstawie art. 25 ust. 1 pkt. 1 b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu www.sejmlog.pl jest zabronione. Administratorem danych osobowych jest Fundacja SejmLog z siedzibą w Warszawie /02-662/, przy ul. Świeradowskiej 47 (dalej: „Fundacja”). Każda osoba ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie danych jest dobrowolne, lecz niezbędne do umożliwienia kontaktu drogą elektroniczną.