Connect with us

Polska

Robert Gwiazdowski komentuje pomysł powstania „ustawy o handlu”

SejmLog

Dodano

dnia

Robert Gwiazdowski/Fot. Polska Fair Play/Facebook
Robert Gwiazdowski/Fot. Polska Fair Play/Facebook

„Polska Fair Play uważa pomysł uchwalania „ustawy o handlu” za absurdalny. Pomysłodawcy po raz kolejny próbowaliby – za pomocą narzędzi legislacyjnych – osiągnąć rezultaty, których nie odnotowano po wejściu w życie ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele” – napisał Robert Gwiazdowski na swoim profilu społecznościowym.

„Ustawa o handlu” to najnowszy pomysł działaczy „Solidarności”. Roboczo określono tak akt prawny, który miałby hurtowo uregulować kwestie podatków, rynku pracy w handlu, nieuczciwej konkurencji czy nasycenia lokalnych rynków rozmaitymi sklepami.

„Ureguluje takie kwestie, jak ograniczenia udziału sieci w rynku, podatek handlowy, optymalizacje podatków, nieuczciwą konkurencję, czyli m.in. stosowanie dumpingowych cen” – mówi w rozmowie z „Dziennikiem Gazetą Prawną” Alfred Bujara, szef handlowej „Solidarności”.

Rząd wstępnie wyraził zainteresowanie taką propozycją.

Polska Fair Play o „ustawie o handlu”

Głos ws. pomysłu zabrał Robert Gwiazdowski, lider Polski Fair-Play, który na stronie internetowej ugrupowania umieścił stanowisko swojej partii.

„Według doniesień medialnych, związkowcy z „Solidarności” chcą przeforsować projekt nowej ustawy, regulującej kompleksowo zasady wykonywania działalności handlowej w Polsce – od kwestii podatkowych, poprzez pracownicze, aż do przepisów odnoszących się do konkurencji. Według zapowiedzi, projekt miałby ograniczyć udział sieci w rynku, wprowadzić podatek handlowy, a także zniwelować stosowanie optymalizacji podatkowej i nieuczciwą konkurencję wewnątrz sektora. Prawdopodobne byłoby również wprowadzenie sektorowego minimalnego wynagrodzenia, czy też ograniczenia godzin funkcjonowania sklepów. To kolejna, po wprowadzeniu zakazu handlu w niedziele oraz wysunięciu postulatów ograniczenia sprzedaży marek własnych przez markety, próba zamknięcia rynku handlowego w Polsce” – czytamy.

„Polska Fair Play uważa pomysł uchwalania „ustawy o handlu” za absurdalny. Pomysłodawcy po raz kolejny próbowaliby – za pomocą narzędzi legislacyjnych – osiągnąć rezultaty, których nie odnotowano po wejściu w życie ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele. Tym samym, po pierwsze, poniekąd przyznają się do porażki, a po drugie, postępują całkowicie sprzecznie ze zdrowym rozsądkiem. Rynek handlowy i tak jest już regulowany przez szereg aktów prawnych i nie ma powodu ku temu, by w jakikolwiek sposób jeszcze bardziej go ograniczać. Prawodawca już próbował zmniejszyć udział zagranicznych sieci w rynku, poprzez aktywność legislacyjną – całkowicie mu to nie wyszło. Powtarzanie wciąż tego samego i oczekiwanie innych rezultatów to szaleństwo – Polska Fair Play zdecydowanie krytycznie ocenia tę inicjatywę” – piszą przedstawiciele partii.

Nie zamierzamy być adwokatem jakiegokolwiek z ugrupowań. Nie zamierzamy tworzyć własnej rzeczywistości, nie zamierzamy manipulować, czy ukrywać jakichkolwiek faktów. Pragniemy przekazywać sprawdzoną, rzetelną i autentyczną wiedzę, dzięki której samodzielnie wyrobisz sobie opinię na dany temat.

Kliknij by skomentować

Komentarze

© 2018 Fundacja Sejmlog | Wszelkie prawa zastrzeżone. Fundacja Sejmlog na podstawie art. 25 ust. 1 pkt. 1 b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu www.sejmlog.pl jest zabronione. Administratorem danych osobowych jest Fundacja SejmLog z siedzibą w Warszawie /02-662/, przy ul. Świeradowskiej 47 (dalej: „Fundacja”). Każda osoba ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie danych jest dobrowolne, lecz niezbędne do umożliwienia kontaktu drogą elektroniczną.